Analiza techniczna – formacje przydatne w tradingu
Z tekstu dowiesz się:
-
jakie są najważniejsze układy, których powinieneś szukać na wykresach,
-
co to jest głowa z ramionami (RGR),
-
dlaczego, grając na forex, formacje świecowe są elementem, który powinieneś znać.
Podwójny szczyt i podwójne dno
Podwójny szczyt i podwójne dno należą do formacji odwrócenia trendu. Oznaczają powstanie istotnego szczytu lub dna, po którym nastąpiło odbicie i późniejszy powtórny atak na dany poziom. Jeśli kurs dwukrotnie nieskutecznie testował dany poziom, to prawdopodobnie wystąpi drugie odbicie, znacznie silniejsze w skutkach. Różnica między końcem pierwszego odbicia, a kolejnym szczytem lub dnem stanowi miarę potencjalnego wyłamania kursu za poziom końca pierwszego odbicia. Podwójny szczyt i podwójne dno dają szanse na bardzo atrakcyjne zyski dla inwestora, który gra na walutach, giełdzie czy innych rynkach.
Głowa z ramionami (RGR)
Jedną z najpopularniejszych formacji w analizie technicznej jest RGR (ramię-głowa-ramię). Jest to formacja odwrócenia trendu i może zwiastować koniec znaczącego ruchu kursu. Ponieważ formacja ta rysuje się w nieco dłuższym czasie, wnioskowanie na jej podstawie stanowi dość silne narzędzie przewidywania odwrócenia trendu.
Formacja głowy z ramionami składa się z trzech kolejno następujących po sobie faz:
- Lewe ramię – tworzy ruch w górę lub w dół i odbicie;
- Głowa – zaczyna być rysowana w momencie, gdy zakończone jest lewe ramię i kurs zmienia kierunek na zgodny z głównym trendem. Najczęściej kurs przekracza maksimum lub minimum będące wierzchołkiem ramienia przed ponownym odbiciem, które sprowadza kurs do poziomu podstawy lewego ramienia;
- Prawe ramię – po ukończeniu rysowania się głowy, następuje ruch kursu zbliżony kształtem do lewego ramienia, który jednak nie dochodzi zwykle do poziomu podstawy lewego ramienia. Zamiast tego, kurs zwykle odbija się do poziomu zbliżonego do wierzchołka ramienia lub nawet czubka głowy.
Dowiedz się jak wykorzystywać RGR w praktyce!
Linia szyi
Linia łącząca poziomy kończące kolejno lewe ramię, głowę i prawe ramię zwana jest linią szyi. Jeśli linia szyi wskazuje trend inny niż bezpośrednio poprzedzający formację RGR, najprawdopodobniej będzie on kontynuowany w zakresie zbliżonym do odległości między czubkiem głowy a linią szyi.
Formacja flagi
Flaga jest ważną formacją kontynuacji trendu. Flaga zazwyczaj rozpoczyna się od wyraźnej zmiany kursu zgodnej z aktualnym trendem. Kiedy formacja zostaje dokończona, kurs ponownie wybija się w kierunku początkowego trendu.
- Flaga – zarysowuje się na wykresie tradingowym podczas wzrostów, powiewająca flaga skierowana lekko w dół. Po początkowym wybiciu w górę i powstaniu formacji flagi, można oczekiwać kontynuacji początkowego ruchu wzrostowego.
- Odwrócona flaga – zarysowuje się na wykresie tradingowym podczas spadków, powiewająca flaga skierowana lekko w górę. Po wybiciu w dół i powstaniu formacji odwróconej flagi, można oczekiwać kontynuacji początkowego ruchu spadkowego.
Maszt
Jeśli po zakończeniu formacji flagi następuje ponowne wybicie kursu zgodne z początkowym kierunkiem, można oczekiwać, że jego wartość będzie zbliżona do gwałtownej zmiany kursu bezpośrednio poprzedzającej tę formację. Tę początkową zmianę nazywa się „masztem”.
Formacja trójkąta
Formacje kontynuacji trendu, dzielona na dwie grupy:
- Trójkąty zwyżkujące – od dołu są one ograniczone linią rosnącą, a od góry poziomą. Wraz ze zmianą kursu, przedział wahań zawęża się do wierzchołka trójkąta, skąd następuje wybicie przez poziomą linię ograniczenia górnego. Przewidywana wartość wybicia z trójkąta zbliżona jest do całkowitej zmienności w jego zakresie.
- Trójkąty symetryczne – nazwę zawdzięczają ograniczeniu linią rosnącą od dołu i linią malejącą od góry. Ich siła przewidywania jest mniejsza, ale wybicie z nich jest bardziej prawdopodobne w kierunku ruchu, który bezpośrednio poprzedził uformowanie się trójkąta.
Formacje świecowe
Formacje świecowe mogą służyć do przewidywania przyszłych zmian kursów:
1. Doji
Świeca, która nie posiada korpusu, lub której korpus jest bardzo mały, gdyż ceny otwarcia i zamknięcia dla danej świecy są takie same lub bardzo zbliżone. Przypomina wyglądem krzyżyk i sygnalizuje utratę siły trendu lub jego potencjalne odwrócenie. Odzwierciedla niezdecydowanie rynku towarzyszące końcowi trendu. Dobrze jest poczekać na potwierdzenie zmiany, zanim otworzymy pozycję.
2. Szpulka
Świeca podobna do doji, jednak charakteryzująca się krótkimi cieniami (inaczej knotami). Podobnie jak doji, szpulki występują dość często parami.
3. Młot
Świeca, która może pojawić się pod koniec trendu spadkowego. Świeca ta ma długi cień dolny i niewielki korpus (różnicę między ceną otwarcia i zamknięcia), znajdujący się blisko góry świecy. Młoty sygnalizują wyczerpanie potencjału sprzedających i możliwość wzrostu kursów.
4. Spadająca gwiazda
To przeciwieństwo młota. Pojawia się pod koniec trendu wzrostowego i sugeruje wyczerpanie potencjału kupujących. Spadająca gwiazda ma długi górny cień (knot) i niewielki korpus znajdujący się u dołu świecy.
5. Formacje objęcia
Dwie kolejne świece o takiej właściwości, że korpus drugiej świecy w całości „obejmuje” korpus pierwszej świecy. Objęcia dzielimy na dwa rodzaje:
- Formacja objęcia hossy - ciemna świeca objęta przez następującą po niej świecę białą
- Formacja objęcia bessy - biała świeca objęta przez kolejną, o czarnym, większym korpusie
Podobnie jak inne formacje świecowe odwrócenia trendu, objęcia sygnalizują spadek siły trendu i jego potencjalne odwrócenie.