Rynek walutowy przed NFP

02-04-2021 12:08
W związku z dniem wolnym na większości giełd rynek w piątek jest bardzo płytki. Niska zmienność może się okazać pułapką w obliczu publikacji raportu o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Po południu obserwujemy skromne odbicie dolara.
Rynek walutowy przed NFP

W piątek większość światowych parkietów pozostaje zamknięta w związku z chrześcijańskim Świętem Wielkanocy, a zmienność na FX jest relatywnie niewielka. Po początkowym osłabieniu, minimalne odbicie notuje dolar, który znalazł się w środku stawki G10. Kurs EUR/USD znajduje się w okolicy poziomów odniesienia przy 1,1780.

Handel zdeterminowany jest przez popołudniowy odczyt NFP, który z pewnością podwyższy zmienność na FX. Oczekiwania wobec rynku pracy ustawione są wysoko, toteż reakcja na ewentualne rozczarowanie może być duża. Optymizm rozbudził przede wszystkim raport ADP, ale został on stłumiony przez publikację liczby wniosków o zasiłek. Należy jednak pamiętać, że nie zostanie ona uwzględniona w statystyce NFP. Oczekuje się wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 660 tys. miejsc pracy, a także spadku bezrobocia do poziomu 6 proc., najniższego od wybuchu pandemii.

W przypadku rozczarowującego odczytu należy się spodziewać większej reakcji na ryzykownych parach walutowych. Przed publikacją waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej są stabilne, choć ponownie obserwujemy sprzedaż złotego.  

Kurs EUR/PLN po wyjściu dołem z kanału wzrostowego odbija od linii 55-cio sesyjnej średniej kroczącej i rośnie do 4,6005. Na przestrzeni całego tygodnia są to jednak relatywnie niskie poziomy, gdyż jeszcze w poniedziałek obserwowaliśmy kurs niemal 6 figur wyżej. Wydaje się na rynku złotego ustanowiony został przejściowy punkt równowagi w okolicy 4,60 za euro i może się on utrzymywać do czasu zniknięcia presji związanej z kredytami CHF czy epidemią COVID19. Szczególnie niekorzystna dla złotego jest perspektywa wyroku SN. Zagraniczny inwestorzy niejako „podchwycili” ten temat i trwa spekulacja przeciwko złotemu. Kurs USD/PLN znajduje się w piątek na poziomie 3,9075, a notowania GBP/PLN ponownie wracają powyżej 5,40.

Notowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Lokalni rywale są znacznie bardziej stabilni. Kursy zarówno korony czeskiej jak węgierskiego forinta niemal nie zmieniają położenia względem euro. Notowania EUR/CZK utrzymują się przy 26,12 pkt., a EUR/HUF osiada w okolicy 361 pkt.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.