Stabilizacja na rynku pracy i sygnały poprawy w przemyśle w Polsce

21-03-2025 10:30
W marcu 2025 roku odnotowano poprawę lub stabilizację koniunktury gospodarczej w większości sektorów. Najbardziej pozytywne zmiany zaobserwowano w branżach zakwaterowania i gastronomii, budownictwa oraz przetwórstwa przemysłowego. Dane prognostyczne wskazują na rosnący optymizm wśród przedsiębiorstw, choć bieżące wskaźniki pozostają w wielu przypadkach na niezmienionym poziomie lub lekko się pogarszają, co pokazuje, że poprawa nie ma jeszcze stabilnego charakteru.
Stabilizacja na rynku pracy i sygnały poprawy w przemyśle w Polsce

W sektorze przetwórstwa przemysłowego wskaźnik koniunktury wzrósł z -8.1 w lutym do -6.3 w marcu, co oznacza poprawę, choć ogólne nastroje pozostają pesymistyczne. Budownictwo również notuje umiarkowaną poprawę (z -6.8 do -4.9), podobnie jak handel hurtowy (z -1.8 do -0.9) i detaliczny (z -3.2 do -1.9), które zbliżają się do poziomów neutralnych. W transporcie i magazynowaniu wystąpiło niewielkie pogorszenie (z -2.5 do -2.7), co wskazuje na utrzymującą się niepewność w tym sektorze.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, źródło: GUS

Największy wzrost odnotowano w zakwaterowaniu i gastronomii, gdzie wskaźnik podskoczył z +0.7 do +8.2, oraz w sektorze informacji i komunikacji, który mimo lekkiego spadku (z +9.1 do +8.0), nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Najlepsze oceny koniunktury występują w sektorze finansów i ubezpieczeń (+23.2), mimo że wynik ten pozostaje poniżej długoterminowej średniej. Na rynku pracy przeważa stabilizacja. Większość firm deklaruje chęć utrzymania dotychczasowego poziomu zatrudnienia zarówno w przypadku pracowników łatwych, jak i trudnych do zastąpienia. Redukcje planuje jedynie niewielki odsetek przedsiębiorstw – od 4% do 13% dla mniej kluczowych stanowisk i tylko kilka procent dla bardziej wyspecjalizowanych pracowników.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.