Trwa konferencja prasowa prezesa NBP

- W kwestii inflacji prezes wskazuje na efekt wzrostu cen paliw, które z kolei wynikają ze wzrostu ceny ropy naftowej na światowych rynkach. Ponadto Glapiński wskazuje na wpływ podwyżek cen śmieci oraz energii elektrycznej. Wszystkie czynniki powodujące szok podażowy zdaniem prezesa są niezależne od NBP i nie mają wpływu na kształt polityki pieniężnej, a RPP dopuszcza przejściowe przestrzelenie celu inflacyjnego.
- Odnosząc się do wysokości inflacji mierzonej wskaźnikiem HICP prezes wykazał różnice w metodologii badania i podkreślił, że w Polsce stosowany jest wskaźniki CPI i to on jest obserwowany przez NBP.
- Prezes pozytywnie ocenia akcję szczepień w Polsce i liczy, że jeśli zostanie poprawiona dynamika dostaw, to skutki pandemii będą mniejsze.
- „Obecnie jest zbyt wcześnie, aby rozważać normalizację polityki monetarnej”, gdyż mogło by to hamować odbudowę gospodarki. Zdaniem prezesa NBP jest stanowczo zbyt wcześnie, aby w ogóle rozważać taką kwestię.
- Jednocześnie prezes podkreśla gotowość do dalszego luzowania polityki monetarnej, ale liczy na zrealizowanie się optymistycznego scenariusza, w którym nie będzie to konieczne.
- W tej samej odpowiedzi Glapiński podkreśla wagę posiadania własnej waluty w reagowaniu na skutki kryzysu pandemicznego.
Aktualizacja:
-
Prezes odnosząc się do kwestii zmiany w komunikacie po kwietniowym posiedzeniu RPP stwierdza, że przy okazji interwencji walutowej NBP osiągnęło swój cel i dostosowało kurs złotego do działań banku centralnego, stąd zmiana treści komunikatu. Prezes Glapiński stwierdza, że obecnie kurs złotego znajduje się w „strefie komfortu” NBP.
-
Prezes Glapiński zapytany o pomoc NBP w procesie przewalutowania kredytów CHF przypomina o warunkach brzegowych uczestniczenia banku w operacji. Na chwilę obecną tylko jeden bank odniósł się do propozycji.