Giełda

Co się dzieje w PKP Cargo? Notowania i najświeższe wiadomości

PKP Cargo to drugi największy kolejowy operator towarowy w Unii Europejskiej, od 2013 roku notowany na warszawskiej giełdzie. Można go właściwie nazwać papierkiem lakmusowym sytuacji geopolitycznej. Jego wyniki w ogromnym stopniu zależą od nastrojów na arenie międzynarodowej. Oto dlaczego warto obserwować bieżące notowania PKP Cargo S.A.

Dlaczego akcje PKP Cargo spadają lub rosną? Czy wojna za wschodnią granicą zwiększa czy zmniejsza zapotrzebowanie na usługi logistyczne spółki? Odpowiedzi na te pytania udzielić niełatwo, choć warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników.

 

Co to jest PKP Cargo?

 

Grupa PKP Cargo to podmiot powołany w 2001 roku w Warszawie, którego główną działalnością są przewozy towarowe. Jego największym udziałowcem - w 33,01 proc. - jest Skarb Państwa, zaś na drugim i trzecim miejscu znajdują się odpowiednio OFE Nationale-Nederlanden (9,87 proc.) oraz OFE Aviva Santander (9,21 proc.). Pozostałych akcjonariuszy, posiadających znacznie mniejsze udziały, jest kilkunastu.

W skład grupy PKP Cargo wchodzą liczne spółki zależne, m.in. PKP Cargo Connect, PKP Cargotabor czy PKP Cargo Service. Chociaż podmiot najbardziej kojarzy się z przewozami kolejowymi, świadczy kompleksowe usługi logistyczne - także drogą morską czy lotniczą (w tym również przewozy intermodalne, łączące kilka środków transportu na raz).

Chociaż spółki mają polski rodowód, siedziba PKP Cargo International, działającego na terenie Europy Środkowo-Wschodniej (Niemiec, Czech, Austrii, Węgier, Rumunii czy Bułgarii) znajduje się na Słowacji, w Bratysławie.

Obecnym przewodniczącym rady nadzorczej grupy jest Władysław Szczepkowski. Spółki zatrudniają łącznie ponad 20 tysięcy pracowników.

 

Co wozi PKP Cargo?

 

Obecnie, gdy czytasz ten artykuł na torach znajduje się prawdopodobnie ponad 500 pociągów PKP Cargo. Tak przynajmniej deklaruje grupa na swojej stronie internetowej.

Głównym towarem przewożonym przez PKP Cargo jest węgiel, jednak przewozy dotyczą szerokiej gamy dóbr takich jak: kruszywa, materiały budowlane, chemia, paliwa płynne, metale, drewno, płody rolne czy samochody.

 

 

PKP Cargo - notowania

 

Za każdym razem, gdy dochodzi do spięć na arenie międzynarodowej w zakresie transportu (ze względu na nałożone embargo, zniszczenia infrastruktury, niedobory surowców spowodowane klęską urodzaju lub polityką danego państwa), inwestorzy odświeżają aplikację inwestycyjną, by sprawdzić - mówiąc potocznie - jak stoją akcje PKP Cargo.

 

  • Sukces czy porażka ostatnich lat?

 

Od końca 2013 roku, PKP Cargo można nazwać spółką spadkową. Polski gigant bolesny spadek zaliczył w maju 2016 roku, gdy jego akcje - w porównaniu z rokiem wcześniejszym - spadły o ponad połowę. W pamiętnym kwartale podmiot wykazał ponad 128 mln złotych straty (podczas gdy w 2015 chwalił się zyskiem ponad 140 mln złotych).

Słabe wyniki PKP Cargo wiązały się wówczas głównie ze wzrostem kosztów operacyjnych - spółka dokonała odpisów aktualizujących należności handlowe oraz utworzyła rezerwy na karę UOKiK. Polską grupę kapitałową nawiedzały jednak rozmaite problemy - od kłopotów wewnętrznych (w 2019 roku prokuratura dokonała zatrzymania byłego prezesa i członków zarządu w związku z niegospodarnością) po trudności dotykające cały rynek. Gdy Grupa PKP Cargo zaczęła się powoli podnosić, świat dotknęła pandemia koronawirusa, która w ogromnym stopniu wpłynęła na cały sektor transportowy. Rynek towarowych przewozów kolejowych zmniejszył się w 2020 roku w Polsce o blisko 7 proc. To właśnie wtedy PKP Cargo osiągnęło swoje historyczne minimum.

 

 

Równocześnie jednak PKP Cargo S A nie przestaje chwalić się osiągnięciami. Nawet w okresie trudności grupa pozostawała największym operatorem kolejowym w Polsce (posiada ok. 40 proc. udziału w polskim rynku, podczas gdy na drugim miejscu znajduje się niemiecki DB Cargo, posiadający niecałe 17 proc.). W pierwszym kwartale 2022 roku PKP Cargo znacznie polepszył swoje wyniki, przewożąc 2,5 mln ton więcej ładunków niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. Spółka ma także odegrać ważną rolę na Nowym Jedwabnym Szlaku - korytarzu transportowym łączącym interesy Europy i Chin. Posiada umowę na budowę terminala przeładunkowego w Zduńskiej Woli, który ma stanowić gigantyczne centrum intermodalne.

 

  • Rosyjska agresja zmieni znaczenie PKP Cargo?

 

Dane finansowe grupy kapitałowej mają szansę się polepszyć, ponieważ Polska zadeklarowała pomoc dla Ukrainy w kwestii eksportu i importu. Blokada ukraińskiego transportu morskiego przez Rosjan na Morzu Czarnym może doprowadzić do zmiany szlaku - towary ukraińskie, m.in. zboża już teraz są przewożone przez Polskę na dalsze krańce świata. Podróżują zarówno wagonami, jak i trafiają do polskich portów, skąd statkami ruszają w dalszą drogę.

Prezes PKP Cargo Dariusz Seliga w wywiadzie z „Rzeczpospolitą" podkreślił, że nie biznes odgrywa kluczową rolę w pomocy Ukrainie, a postawa humanitarna. Nie zmienia to jednak faktu, że spółka ma predyspozycje do tego, by zwiększyć swoje dochody w obecnym położeniu geopolitycznym. Współpracę międzypaństwową zadeklarowano już wiosną. Dużą rolę odgrywa tu jednak moc przerobowa spółki - choć PKP Cargo już teraz posiada wagony dedykowane przewozom z i na Ukrainę, jednak jak podkreśla spółka potrzebny jest szereg działań, ułatwiający transport - od poszerzenie asortymentu po rozwiązanie prawne.

 

PKP Cargo na GPW

 

Akcje PKP Cargo są warte obserwacji, ponieważ jak już wspomniano, na notowania giganta ma wpływ wiele czynników. To klasyczny przykład tego, jak ważna jest w tradingu obserwacja sytuacji wewnętrznej (kondycja spółki) i zewnętrznej (na przykład geopolityki).

 

 

Oferta TMS Brokers obejmuje zarówno realne akcje PKP Cargo, jak i akcje CFD. Zachęcamy do przyglądania się wykresom różnych podmiotów notowanych na GPW - PKP Cargo jest zaledwie jednym z wielu instrumentów, w które może inwestować nasz klient.

Chciałbyś poznać alternatywne sposoby na giełdowe inwestycje? Sprawdź bezpłatny e-book "Giełda jakiej nie znasz"!

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.