Surowce / Towary

Gaz ziemny - najnowsze notowania i wiadomości z rynku

Cena gazu ziemnego to jeden z tych tematów, który w obliczu aktualnej sytuacji międzynarodowej, nomen omen, rozgrzewa Europejczyków najbardziej. Jak dziś prezentuje się wykres „błękitnego paliwa”?

W obecnym położeniu geopolitycznym - wobec agresji rosyjskiej i kolejnych informacji z frontu - eksperci zwracają szczególną uwagę na notowania gazu ziemnego. Dostęp do surowca stał się bardziej ograniczony, odkąd wschodnie mocarstwo - w którego posiadaniu znajduje się najwięcej zasobów na świecie (ponad 24 proc.) - ochłodziło relacje z Europą. Podczas gdy niektóre państwa, jak na przykład Polska, same wypowiedziały porozumienia o dostawie gazu, innym to Rosja zakręciła kurki.

Zmiana geopolityki sprawiła, że zrodziły się nowe pytania - czy skoro wzrośnie zapotrzebowanie na ten i inne surowce energetyczne, czeka nas kryzys, którego świat nie widział od dawna?

 

Jak powstaje gaz ziemny?

 

Przed przejściem do analizy notowań, warto zrozumieć, jak wydobywa się gaz ziemny.

Błękitne paliwo, bo tak nazywa się ten surowiec (nie tylko ze względu na barwę, ale i fakt, że to najczystsze spalające się paliwo kopalniane), to rodzaj gazu występującego w naturalny sposób w skorupie ziemskiej. Jego złoża znajdują się na każdym kontynencie, w Polsce wydobywa się go głównie na Podkarpaciu. Pierwotnie gaz ziemny nazywano gazem naftowym. Co ciekawe, to nad Wisłą powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej, w którym wydobywano również błękitne paliwo. Wydobycie surowca rozpoczęło się już w 1854 roku. Obecnie do największych eksporterów, poza Rosją, należą Norwegia, USA, Iran, Kanada czy Katar.

 

 

Gaz ziemny dzieli się na różne rodzaje, jego klasyfikacja zakłada podział ze względu na wartość: składników węglowodorowych, siarkowodoru i azotu. Chociaż w zależności od miejsca wydobycia skład może się różnić, w każdym przypadku ponad 90 proc. stanowi metan (jeśli wartość wzrasta do 97 proc. mówimy, iż jest to gaz wysokometanowy). Do pozostałych składników należą butan, propan, etan oraz inne mniejsze związki organiczne.

Surowiec ten uznaje się za przyjazny dla środowiska, ponieważ podczas spalania nie emituje zbyt dużo dwutlenku węgla. Jak informuje PGNIG, ze względu na mniejszą ilość zanieczyszczeń, użycie gazu ziemnego ma wzrosnąć z powodu nowych wymagań ekologicznych.

 

Gaz ziemny - zastosowanie

 

Błękitne paliwo jako jeden z najważniejszych surowców energetycznych jest wykorzystywany głównie w celach grzewczych, choć ma swoje zastosowanie także w przemyśle chemicznym, m.in. przy wytwarzaniu amoniaku, jak również w produkcji wodoru, szkła, stali czy plastiku.

 

 

Gaz ziemny - notowania na dziś

 

Obecnie wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy tej zimy rachunki za gaz drastycznie wzrosną. Aktualne ceny gazu zależą przede wszystkim od sytuacji geopolitycznej, dlatego warto śledzić bieżące wydarzenia w TMS NonStop.

Dzisiejsze notowania NATGAS:

BID 0.0000
ASK 0.0000

Gaz ziemny - wykres

Nazwa instrumentu Dzienna zmiana Kurs sprzedaży Kurs kupna Spread

NATGAS

-- -- -- --

Notowania pozostałych instrumentów znajdują się w zakładce Specyfikacja instrumentów.

Jeśli interesują Cię inwestycje w CFD na surowce, sprawdź nasz bezpłatny e-book i poznaj tajniki rynku ropy naftowej!

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.