Trendy rynkowe

Prognozy na drugą połowę 2024 roku dla gospodarki Europy

Na początku drugiej połowy 2024 roku strefa euro stoi przed wyzwaniami i możliwościami, które kształtują przyszłość jej gospodarki. Po okresie spowolnienia wzrostu, pierwsze miesiące bieżącego roku przyniosły pewne oznaki poprawy. Strefa euro zanotowała dodatnią dynamikę wzrostu po pięciu kwartałach, co stanowi istotny krok w kierunku ożywienia gospodarczego.

Stabilizacja gospodarki strefy euro

Na początku roku 2024 strefa euro odnotowała wyraźną poprawę koniunktury. Po pięciu kwartałach stagnacji, region uzyskał dodatnią dynamikę wzrostu. Wskaźniki wyprzedzające PMI sugerują dalszą poprawę, choć czerwcowe dane pokazały, że odbicie będzie umiarkowane. Polityka monetarna EBC, łagodzona w umiarkowanym tempie, nie przyczyni się do powrotu stóp procentowych do poziomów ultra-niskich sprzed pandemii.

 

Wyzwania gospodarcze w Europie

Odbicie gospodarki europejskiej jest ograniczane przez słabnącą gospodarkę USA oraz niepewność w relacjach z Chinami. Dodatkowo, polityczne ryzyko związane z przedterminowymi wyborami we Francji oraz wzrostem siły partii antyeuropejskich może wpłynąć na deficyt budżetowy i współpracę w ramach unii walutowej.

 

Proces dezinflacyjny w strefie euro

W 2023 roku proces dezinflacyjny w strefie euro przebiegał pomyślnie. Mimo lekkiego wzrostu inflacji na początku 2024 roku, prognozy na kolejne miesiące wskazują na nieznaczny spadek dynamiki wzrostu cen. EBC, podobnie jak Fed, musi poradzić sobie z "ostatnią milą" w walce z inflacją, co jest jednym z najtrudniejszych etapów tego procesu.

 

Rynek pracy i presja płacowa

Wysoka presja płacowa, która jest jednym z głównych czynników inflacyjnych, powoli łagodnieje, choć proces ten jest długotrwały. Ostatnie dane dotyczące płac w strefie euro w pierwszym kwartale 2024 roku zaskoczyły negatywnie, a kluczowe będą wyniki za drugi kwartał, które wskażą na tendencję zmian w tym obszarze.

 

Prognozy inflacyjne

Średnioroczna stopa inflacji dla strefy euro w 2024 roku ma wynieść 2,4%, a w 2025 roku 2,1%. Wskaźnik inflacji bazowej, eliminującej wahania cen energii i żywności, również ma spaść do podobnych poziomów. W 2023 roku te wartości były zdecydowanie wyższe, co pokazuje, że proces dezinflacyjny przynosi efekty .

 

Czytaj także:

 

Podsumowanie

Prognozy na drugą połowę 2024 roku dla gospodarki Europy wskazują na umiarkowane odbicie gospodarcze z wyzwaniami związanymi z polityką monetarną, relacjami międzynarodowymi oraz presją płacową. Proces dezinflacyjny postępuje, ale kluczowe będą dalsze działania EBC oraz sytuacja na rynku pracy.

 

Półroczna analiza sytuacji na rynku inwestycyjnym od analityków OANDA TMS Brokers: Łukasza Zembika i Wojciecha Białka

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.