Giełda

Jak grać na giełdzie? – inwestycja na giełdzie bez tajemnic

Pewnie nieraz zastanawiałeś się czy warto grać na giełdzie. W końcu decydujesz się zainwestować odłożony kapitał. Odpowiadamy na pytania związane z instrumentami, których zakup warto rozważyć, aby inwestycja na giełdzie okazała się opłacalna.

Z tekstu dowiesz się:

 

  • na co zwrócić uwagę wybierając dom maklerski,

  • w co grać na giełdzie,

  • jak wygląda inwestowanie na giełdzie krok po kroku.

 

Wybór domu maklerskiego

 

Pierwszym krokiem, który należy wykonać, chcąc grać na giełdzie i inwestować w popularne instrumenty, choćby takie jak akcje Apple, jest wybór domu maklerskiego. Istnieje przynajmniej kilka kwestii, które powinieneś sprawdzić przed podjęciem finalnej decyzji.

  • Wysokość opłat i prowizji

Częstym błędem jest zakładanie rachunku w banku, w którym mamy konto, bez sprawdzenia ofert konkurencji. Tym samym możemy stracić nawet 100-200 zł przy kilku transakcjach.

  • Oferta domu maklerskiego

Sprawdź, czy za pomocą platformy transakcyjnej masz dostęp do wszystkich popularnych rynków: giełdy, surowców, towarów, forex oraz jakie funkcjonalności ma platforma.

  • Opieka maklera

Inwestycja na giełdzie wiąże się z wieloma ważnymi decyzjami. Warto wówczas mieć wsparcie eksperta, który odpowie na trudne pytania. Co więcej, opieka maklerska to również codzienne rekomendacje i alerty rynkowe.

  • Możliwość szkoleń

Profesjonalny dom maklerski dostarcza klientom najświeższą wiedzę, organizując cykliczne spotkania i szkolenia. Dla Ciebie jest to okazja do rozwoju i wyłapywania okazji inwestycyjnych.

 

W co grać na giełdzie? – giełda papierów wartościowych w praktyce

 

Giełda to nie tylko kupowanie i sprzedawanie akcji. Udostępnia ona wiele instrumentów finansowych, którymi mogą obracać inwestorzy. Są wśród nich bezpieczniejsze fundusze inwestycyjne czy indeksy giełdowe, oraz bardziej ryzykowne, ale i zyskowniejsze – akcje czy kontrakty terminowe. Jak grać na giełdzie, by zyskać? Wybór instrumentu zależy od doświadczenia inwestora i wysokości kapitału.

  • Indeksy giełdowe

Przed decyzją związaną z inwestycją na giełdzie, aby uzyskać obraz kondycji całego rynku oraz móc ocenić jego siłę warto zwrócić uwagę na indeksy giełdowe. Są one koszykiem kilkudziesięciu lub kilkuset spółek, który pokazują zachowanie konkretnej giełdy. Przykładem może być główny warszawski indeks WIG20, który grupuje 20 największych podmiotów. Istnieje kilka możliwości inwestowania w sam indeks. Służą do tego głównie kontrakty CFD lub kontrakty futures oparte o cenę indeksu.

  • Kontrakty CFD

To prawdopodobnie najmniej znany instrument, choć najbardziej uniwersalny i funkcjonalny, często też tańszy od zwyczajowego inwestowania, np. na GPW. CFD to ponadto wyższa płynność gotówki oraz możliwość zarabiania zarówno na wzrostach, jak i na spadkach. Kupujący i sprzedający zobowiązują się do wypłacenia sobie różnicy w wycenie kontraktu w dniu jego wygasania. Kontrakty obejmują wiele instrumentów – od akcji przez indeksy po surowce i towary.

 

 

  • Akcje

Bez wątpienia najpopularniejszą formą gry na giełdzie są akcje. W samej Warszawie znajduje się ponad 400 spółek, a ich liczba stale rośnie. W przypadku inwestycji w akcje zaleca się dywersyfikację portfela, czyli zakup papierów kilku różnych spółek. Należy systematycznie śledzić nie tylko bieżące notowania giełdowe, ale też ich kondycję finansową, perspektywy oraz wskaźniki mikro- i makroekonomiczne. Nie można też zapominać o rynkach zagranicznych, które oddziałują zarówno na polskie spółki, jak i akcje zagraniczne. Inwestycja w akcje wymaga więc większego zaangażowania inwestora.

  • Kontrakty terminowe

Aby doszło do zawarcia kontraktu terminowego, potrzebne są dwie strony kontraktu: „kupujący”, który zajmuje „długą pozycję” oraz „sprzedający” zajmujący „pozycję krótką”. Zakup oraz sprzedaż odbywają się w określonym terminie w przyszłości wg ceny ustalonej w momencie zawarcia kontraktu. Różnica między tą ceną a wartością instrumentu podstawowego w chwili realizacji kontraktu jest zyskiem bądź stratą inwestora. Kontrakty terminowe notowane na giełdzie to kontrakty futures.

 

Jak podejmować trafne decyzje inwestycyjne? – inwestowanie na giełdzie krok po kroku

 

Inwestycja na giełdzie wymaga poznania dwóch typów analiz: technicznej i fundamentalnej. Poniżej znajdują się wskazówki związane zarówno z pierwszym, jak i drugim typem.

Wybór spółki w oparciu o analizę techniczną:

  • Inwestuj z trendem – są 3 główne typy trendów: wzrostowy, spadkowy i boczny. Na platformie transakcyjnej przejrzyj kolejno wykresy spółek i wybierz te, które poruszają się w dwóch pierwszych rodzajach
  • Unikaj mało płynnych spółek, czyli takich, których dzienny obrót zamyka się w granicach kilku tysięcy złotych. W ich przypadku bywają bowiem problemy z zamykaniem pozycji, więc nawet trafna analiza może nie przełożyć się na faktyczne zyski.
  • Unikaj spółek, które w ciągu kilku dni od Twojej analizy planują przedstawić raport z wynikami finansowymi. Niespodziewane dane mogą znacząco zachwiać kursem akcji i wpłynąć na Twoją inwestycję na giełdzie.
  • Szukaj na wykresach spółek formacji kontynuacji trendu, takich jak flaga czy chorągiewka Kiedy pojawi się sygnał kupna w postaci formacji świecowej bądź przebicia linii trendu, dokonaj transakcji.

Wybór spółki w oparciu o analizę fundamentalną:

  • Wybieraj spółki w dobrej kondycji finansowej – przynoszące zyski lub nieprzynoszące strat w ciągu ostatnich 5 lat.
  • Zwróć uwagę na to, by zadłużenie spółki nie było wyższe niż wartość jej kapitału.
  • Oblicz, czy spółka w ciągu ostatnich 20 lat zarabiała dwukrotnie więcej niż zyskałbyś na obligacjach skarbowych.
  • Wybieraj te spółki, które oferują produkty lub usługi dla Ciebie znane i zrozumiałe.
  • Wzmóż czujność, jeśli spółka często zmienia przedmiot działalności i emituje nowe akcje.
  • Unikaj spółek, które podlegają rządowej regulacji cen.
Chciałbyś poznać alternatywne sposoby na giełdowe inwestycje? Sprawdź bezpłatny e-book "Giełda jakiej nie znasz"!

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.