Czy złoty jest walutą, w którą warto inwestować? Poznaj kursy PLN w relacji do innych walut
Z tekstu dowiesz się m.in.:
-
czy złoty jest walutą, w którą warto inwestować
-
jak kształtuje się kurs EUR/PLN
-
od czego zależą wahani kursu tej waluty
Oczywiste jest to, że każde państwo posługuje się inną walutą. Na świecie są również grupy krajów, które przyjęły tę samą walutę, jak np. strefa euro. Integracja państw na przestrzeni lat spowodowała, że powstało zapotrzebowanie na waluty innych gospodarek, które realizują różne cele takie jak: turystyczne, handlowe, spekulacyjne czy inwestycyjne. Kurs walutowy to nic innego jak zapis informujący o tym jaka jest cena jednej waluty wyrażona w innej. Notowania pary EUR/PLN będziemy obserwować wówczas, gdy interesować nas będzie wymiana euro na złotego lub na odwrót (pln na euro). Oprócz ceny euro, w Polsce do najczęściej sprawdzanych notowań walutowych należy USD/PLN, GBP/PLN oraz CHF/PLN. Zmiany kursów są bowiem bardzo istotne dla eksporterów oraz importerów. To od nich zależy wysokość zysków oraz kosztów z prowadzonej działalności. Polska firma, która eksportuje towary do Wielkiej Brytanii będzie zainteresowana relacją funt a złoty (GBP/PLN). Eksporterzy mogą zabezpieczyć kurs wymiany poprzez kontrakty terminowe, dzięki czemu już dziś będą wiedzieć ile wart w przyszłości będzie jedna złotówka. Kurs GBP/PLN może zmienić się na ich niekorzyść, ale mimo dzięki zabezpieczeniu poprzez instrument pochodny, zniwelują to ryzyko.
Wymiana euro na złotego
Aby dobrze zrozumieć co dokładnie oznacza kurs walutowy posłużmy się prostym przykładem. Para walutowa EUR/PLN, której kurs na platformie inwestycyjnej wynosi 4,2 oznacza, że jedno euro warte jest 4 złote i 20 groszy. Jeśli zapis byłby odwrócony, czyli euro było po stronie waluty kwotowanej a polski złoty po bazowej (PLN/EUR), wówczas kurs tak skonstruowanej pary walutowej powinien wynieść ok 0,24. Oznaczało by to, że 23 euro centy warta jest jedna złotówka. Kurs PLN/EUR nie jest jednak stosowany i praktycznie nigdy nie spotkamy go w kantorze.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czy warto inwestować w waluty, kliknij tutaj.
Kurs euro w Polsce
W Polsce kurs EUR/PLN jest najczęściej sprawdzanym instrumentem finansowym. Z pewnością poziom relacji złotego względem euro jest bardzo istotny dla polskiej gospodarki. Dzieje się tak dlatego, ponieważ większość handlu z zagranicą jest rozliczana właśnie w tej walucie. Również w euro realizowane są transakcje dewizowe.
Kurs jena do złotego – rzadko sprawdzane notowania
Jen japoński jest mało popularną walutą wśród Polaków. Najczęściej są nią zainteresowane osoby, które planują podróż do kraju Kwitnącej Wiśni. Wówczas powinniśmy sprawdzić jaki jest aktualny kurs jena do złotego. Tabela w kantorze informuje nas ile wynosi wymiana jpy na pln lub pln na jpy. . Jeśli kurs wynosi on 3.63 oznacza to, że za jednego jena musimy zapłacić 3 złote i 63 grosze. Jednym z miejsc sprawdzenia aktualnej ceny JPY/PLN jest strona Narodowego Banku Polskiego. Dzięki tym informacjom będziemy wiedzieli ile warta jest jedna złotówka. Kurs pary walutowej JPY/PLN codziennie się zmienia, dlatego na bieżąco powinniśmy sprawdzać jej notowania.
Kursy walut – złoty na platformie inwestycyjnej
Miejscem, gdzie sprawdzimy notowania polskiego złotego w relacji do innych walut jest również platforma inwestycyjna udostępniana przez domy maklerskie. Ale to nie wszystko. Brokerzy obecnie posiadają własne aplikacje przygotowane do tradingu, za pomocą których z poziomu telefony możemy sprawdzić ile wynosi przelicznik funt na złoty lub jak plasuje się kurs wymiany pln na dolary amerykańskie. Trzeba podkreślić, że narzędzia te nie tylko dostarczają informacji ale również umożliwiają inwestowanie na całym rynku walutowym. Jeśli uważamy, że w najbliższym czasie dojdzie do aprecjacji polskiego złotego, kurs USD/PLN, GBP/PLN czy EUR/PLN powinien znaleźć się w centrum naszych zainteresowań. Powinniśmy wówczas otworzyć krótką pozycję na tych instrumentach. Spadek ich notowań będzie oznaczać umocnienie polskiej waluty.
Jeśli interesuje Cię tematyka notowań, dowiedz się więcej o euro i gospodarce europejskiej.