Notowania korony norweskiej – najważniejsze informacje
Korony w nazwie nie może też zabraknąć w przypadku kolejnego, omówionego przez nas, państwa skandynawskiego - Norwegii. Podobnie jak waluta Szwecji, waluta ta również ta została wprowadzona w latach 70-tych XIX wieku - jej początki sięgają roku 1875 roku. Był to efekt przystąpienia Norwegów do Skandynawskiej Unii Monetarnej (do której należą również Dania i Szwecja). Symbolem waluty norweskiej w międzynarodowym formacie jest NOK, dlatego odwiedzając kantor przed wyjazdem na Północ, to tego skrótowca powinniśmy szukać. USD, PLN, EUR to skróty innych popularnych walut, z którymi korona tworzy tzw. pary walutowe. Warto pamiętać, że Norwegia nie należy do Unii Europejskiej. W 1994 roku Norwegowie odmówili przystąpienia do strefy euro.
Korona występuje w nominałach 1, 5, 10 oraz 20 koron w przypadku monet oraz 50, 100, 200, 500 i 1000 koron w formie banknotów. Do 2012 roku najmniejszą jednostką norweskiej waluty było øre (setne części korony), jednak zostało już wycofane z obiegu (Norwedzy mogli wymienić je na wyższe nominały do końca 2022 roku). Co ciekawe, nowe wzory banknotów są uważane za jedne z najpiękniejszych na świecie - na barwnych środkach płatniczych znajdują się elementy charakterystyczne dla Skandynawii m.in. łódź wikingów, fiord czy znane norweskie postaci.
Korona norweska używana jest także na terytoriach zależnych państwa - funkcjonuje również na Ziemi Królowej Maud, Wyspie Piotra I, Wyspie Bouveta czy Svalbard.
Korona norweska – notowania na platformie
Podczas wojny światowej kurs korony norweskiej powiązany był z marką niemiecką. Dziś najpopularniejszymi parami walutowymi, wybieranymi przez inwestorów są: USDNOK oraz EURNOK. Kurs NOK najczęściej jest analizowany właśnie w zestawieniu z tymi walutami. Występuje na nich wystarczająco wysoka płynność, co oznacza, że bez problemu otworzymy pozycję kupna lub sprzedaży a następnie w dowolnym momencie działania rynku możemy wyjść z niej. Równocześnie bardzo duże wahania kursu są rzadkie.
Jeśli otwieramy długą pozycję na USDNOK oznacza to, że kupujemy dolary amerykańskie za korony norweskie. W przypadku gdy zapis byłby odwrotny – NOKUSD – wówczas interpretacja transakcji „long” powinna być całkowicie odwrotna. Każda transakcja na rynku walutowym, a dokładnie na kontraktach CFD, jest lewarowana. Oznacza, to że nie musisz mieć na rachunku pełnej kwoty wartości nominalnej transakcji. Wystarczy jedynie kilka lub kilkanaście procent pełnej wartości. Oznacza to, że pod transakcje broker będzie wymagać depozytu zabezpieczającego. Dokładnie mówiąc depozyt określa ile PLN musisz mieć pod pozycję. Wielkość depozytu liczona jest po aktualnym kursie waluty Norwegii. Kalkulator depozytów, który znajduje się na stronie tms.pl pomaga w wyliczeniu tych wszystkich kwot. Narzędzie to powie nam również jaka będzie wartość jednego pipsa (czwartego miejsca kwotowanego po przecinku) w zależności od wielkości otwartej pozycji. Waga 1 pipsa będzie zdecydowanie większa, gdy zdecydujemy się na transakcje o wolumenie 1 lota, niż w przypadku gdy otowrzymy pozycję 100 krotnie mniejszą, czyli 0,01 lota.
Sprawdź aktualny kurs korony norweskiej względem dolara:
Norweska korona a polski złoty
Jeśli prowadzimy handel z krajem skandynawskim, wówczas w kręgu naszych zainteresowań powinna być korona norweska. Kurs, wykres waluty w relacji do PLN – te elementy powinniśmy wówczas sprawdzać codziennie. A dokładniej - monitorować jaki będzie przelicznik waluty NOK na PLN, czyli ile polskich złotych zapłacimy za jedną koronę. Aby zniwelować ryzyko kursowe możemy wykorzystać kontrakty forward. Efektem takich działań będą:
NOK/PLN – kurs pary walutowej zostanie dla ustalony na moment obecny, dzięki temu wiemy ile zapłacimy za korony np. za 3 miesiące.
Niestety jeśli waluta w Norwegii osłabi się w relacji do PLN, nie skorzystamy z tego, bowiem kurs, który będzie nas obowiązywać to ten z momentu kupna kontraktu.
Co się dzieje na NOK? Obserwuj komentarze walutowe
Jeśli jednak inwestujesz na rynku walutowym poprzez kontrakty CFD, z pewnością będziesz zainteresowany czynnikami, które mogą wpłynąć na wartość NOK w relacji do USD czy EURO. W przypadku, gdy zdecydujesz się na spekulację na tych parach walutowych nie możesz przejść obojętnie obok decyzji Banku Centralnego Norwegii. Jest to niezależna instytucja, która decyduje o kształcie prowadzonej polityki monetarnej. Dba o stabilność cen i wykorzystuje do tego narzędzie w postaci stóp procentowych. Ważne również abyśmy byli czujni i obserwowali odczyty inflacyjne z tego kraju jak również inne dane makroekonomiczne, pokazujące w jakiej kondycji znajduje się norweska gospodarka.
Korona norweska – kurs, wykres ropy naftowej
Norwegia to zamożny kraj. Zawdzięcza to głównie bogatym źródłom energii, które znajdują się w akwenie Morza Północnego. Cała gospodarka tego kraju w znacznym stopniu jest uzależniona od eksportu ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Dlatego notowania lokalnej waluty tak silnie powiązane są z surowcem. Na rynku widoczna jest silna korelacja pomiędzy tymi dwoma aktywami. Mówiąc w skrócie, wzrost cen czarnego złota powodują aprecjację kursu korony i na odwrót. Spadki cen ropy to często powód spadku wartości norweskiej waluty. Dla gospodarki tego skandynawskiego kraju szczególne znaczenie ma Norweski Szelf Kontynentalny. Potencjał w zasobach leży jeszcze w nierozpoznanych złożach znajdujących się na Morzu Barentsa.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o walutach Skandynawii, kliknij tutaj i przeczytaj najważniejsze informacje o koronie szwedzkiej.