CARDANO (ADAUSD)
Cardano to platforma blockchain, posiadająca swoją własną kryptowalutę (ADA) i bazująca na protokole konsensusu „proof of stake”. Mechanizm ten zatwierdza transakcje bez wysokich kosztów energii, co odróżnia go od popularnego BTC.
Specyfikacja instrumentu w OANDA TMS Brokers
Nazwa
ADAUSD
|
Minimalna wartość zlecenia
50
|
Opis
CARDANO
|
Maksymalna wartość zlecenia
20000
|
Krok transakcji
50
|
|
Typ
Kryptowaluty
|
Godziny handlu
niedziela-czwartek 00:00-22:59, 23:05-24:00;piątek 00:00-21:59;sobota 09:00-22:59, 23:05-24:00
|
Wielkość kontraktu/1 lota
Cena * 1 USD
|
Depozyt wymagany
50%
|
Wartość 1 pipsa
0.0001
|
Dźwignia finansowa
2:1
|
Minimalny krok notowań
0.0001
|
Długi swap (dziennie)
-0.09617%
|
Rodzaj pozycji
|
Krótki swap (dziennie)
-0.0705%
|
Odległosć SL i TP
0
|
3-dniowy swap (data)
5
|
Czytaj w TMS NonStop
Wykres spreadów historycznych ADAUSD
W naszej bazie zapisujemy każdą zmianę ceny (tick). Każdy inwestor ma
transparentny podgląd obecnych i historycznych
spreadów w podziale na sesje europejską, amerykańską i azjatycką według
wartości minimalnych, średnich oraz maksymalnych.
Ostatnia aktualizacja:
Prezentowane dane mają charakter jedynie poglądowy i mogą nie odzwierciedlać faktycznych cen kwotowanych w systemie transakcyjnym. Zlecenia kupna i sprzedaży instrumentów finansowych są wykonywane w oparciu o ceny kwotowane w systemach transakcyjnych.
Cardano (ADA) – kryptowaluta 3. generacji
Platforma Cardano opiera się na publicznej sieci blockchain i posiada własną kryptowalutę ADA z otwartym kodem źródłowym. Pod względem kapitalizacji rynkowej to jedna z największych wirtualnych walut na świecie.
Cardano ma na celu umożliwienie zawierania tzw. smart kontraktów, które dają programistom szanse na stworzenie wielu aplikacji finansowych, nowych tokenów, gier i nie tylko. Według twórców z zespołu Cardano, Ouroboros, zastosowany przez nich protokół jest bezpieczniejszy i bardziej energooszczędny niż wszystkie waluty, które powstały przed nim. To przeciwieństwo do energochłonnego systemu weryfikacji pracy, który jest obecnie używany przez Bitcoin (BTC).
Kryptowaluta 3. generacji – co to znaczy?
Cardano jako wirtualny pieniądz 3. generacji umożliwia stosowanie mechanizmów, które uruchamiają inteligentne umowy w wielu łańcuchach bloków. Dwie poprzednie generacje odnoszą się do walut Bitcoin i Ethereum.
-
generacja: Bitcoin – umożliwia przeprowadzanie między stronami transakcji, które nie wymagają żadnego inteligentnego mechanizmu uruchamiającego.
-
generacja: Ethereum – umożliwia ustawienie w lokalnej sieci łańcucha bloków warunków uruchomienia inteligentnej umowy.
Historia kryptowaluty Cardano
Sieć Cardano powstała w 2015 r., a oficjalnie uruchomiona została dokładnie 29 września 2017 r. Twórcy oparli ją o język programowania Haskell, który wyróżnia nieścisła semantyka i duża tolerancja na awarie. Został on dopasowany do funkcyjnego stylu programowania, jednak nie jest zbyt popularny wśród developerów. Głównym konstruktorem projektu Cardano jest Charles Hoskinson. Co ciekawe, wcześniej pracował on przy tworzeniu BitShares czy Ethereum. Cardano to pierwsza platforma typu blockchain, która jest oparta na badaniach naukowych.
Sama nazwa Cardano pochodzi od nazwiska Girolamo Cardano – włoskiego matematyka, astrologa i lekarza, który żył w XVI wieku. Odkrył on m.in. rozwiązania równań sześciennych czy wał Kardana – część wykorzystywaną do dziś np. w motocyklach. Z kolei nazwa kryptowaluty ADA pochodzi od nazwiska Ady Lovelace, dziewiętnastowiecznej matematyczki i poetki z Wielkiej Brytanii. Jest ona uznawana za pierwszą programistkę w historii. Co ciekawe, nie była to pierwsza kobieta w tym zawodzie, ale w ogóle pierwsza osoba, która zajęła się obliczeniami związanymi z późniejszymi programami komputerowymi. Warto wspomnieć, że Lovelace to słowo również używane do dziś jako określenie jednej milionowej części ADA.
Waluta Cardano ADA – aspekty techniczne
Blockchain Cardano jest podzielony na dwie oddzielne warstwy:
-
warstwę rozliczeniową Cardano (CSL) – zawiera księgę rachunków i sald (i jest tam, gdzie transakcje są zatwierdzane przez mechanizm konsensusu Ouroboros),
-
warstwę obliczeniową Cardano (CCL) – za pośrednictwem operacji inteligentnych kontraktów są tu wykonywane wszystkie obliczenia dla aplikacji działających w łańcuchu bloków.
Pomysł podziału łańcucha bloków na dwie warstwy ma pomóc sieci Cardano w przetwarzaniu nawet miliona transakcji na sekundę.
W przeciwieństwie do tokenów opartych na ETH, Cardano nie są tworzone za pomocą inteligentnej umowy. Zamiast tego działają na tej samej architekturze, co ADA.
Kopanie Cardano – czy to możliwe?
Zdecentralizowane sieci krypto muszą dawać użytkownikom pewność, że wszystkie transakcje są legalne – pomimo braku nadzoru organu centralnego, takiego jak bank. Aby to osiągnąć, wykorzystują do weryfikacji transakcji „mechanizm konsensusu”.
Oryginalny mechanizm, zwany „proof of work”, został spopularyzowany przez kopalnie Bitcoinów. Wymaga on dużej mocy obliczeniowej dostarczanej przez wirtualnych górników na całym świecie. Z kolei „proof of stake”, stosowany w przypadku Cardano, zamiast górników stawia na uczestników sieci, zwanych walidatorami. Spośród nich na podstawie ilości ADA jest wybierany zwycięzca – najbardziej aktywny inwestor. Gdy zweryfikuje on najnowszy blok transakcji, inni walidatorzy mogą zaświadczyć, że blok jest dokładny. Sieć aktualizuje łańcuch bloków, a wszyscy uczestniczący weryfikatorzy otrzymują nagrodę, która jest dystrybuowana przez sieć proporcjonalnie do stawki każdego weryfikatora.
Jak kupić Cardano? Inwestowanie w ADAUSD
Świat kryptowalut rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego brokerzy i traderzy poszukują nowych rozwiązań – między innymi takich, dzięki którym nie trzeba inwestować w sprzęt do wydobywania coinów. Coraz większą popularność zyskuje inwestowanie zarówno w Bitcoiny, jak i mniej popularne kryptowaluty nie bezpośrednio na giełdzie, a z pomocą brokera. To możliwe dzięki CFD, czyli instrumentom pochodnym, które odzwierciedlają cenę instrumentu bazowego (w tym przypadku jest to cena ADA). Tego typu „umowa” z brokerem zakłada, że możesz zyskać zarówno na wzroście, jak i na spadku wartości, jaki zanotują dane aktywa – w zależności od tego, jaką pozycję przyjąłeś. Jeśli więc np. obstawisz, że kurs kryptowaluty Cardano, Binance Coin czy Doge Coin wzrośnie i rzeczywiście tak się stanie, to broker wypłaci Ci wartość różnicy pomiędzy ceną otwarcia i zamknięcia pozycji.
Aktualny kurs Cardano – notowania
Cena Cardano, podobnie jak w przypadku Bitcoina i innych, cechuje się dużą zmiennością. Dlatego jeśli masz zamiar zainwestować, bardzo ważne jest, aby na bieżąco śledzić notowania ADA w stosunku do USD. Wykres ze zmianami cen, które zaszły w ostatnim czasie, znajdziesz powyżej, a także w naszej mobilnej aplikacji do tradingu.
Inwestuj nie tylko w BTC! Poznaj bliżej mniej popularną Cardano i spróbuj swoich sił w tradingu za pomocą CFD na kryptowaluty.
Zobacz jakie to proste, bądź o krok przed innymi.
otwórz konto w 8 minut i rozpocznij handel!