SOLANA (SOLUSD)
Solana (SOL) – sieć blockchain i waluta cyfrowa, których twórcą jest Anatoly Yakovenko. Ich mechanizm działania opiera się na wprowadzeniu zdecentralizowanego zegara. Innowacyjne właściwości tej kryptowaluty, takie jak Proof of History, pozwalają jej obsługiwać nawet do 50 000 transakcji na sekundę.
Specyfikacja instrumentu w OANDA TMS Brokers
Nazwa
SOLUSD
|
Minimalna wartość zlecenia
2
|
Opis
SOLANA
|
Maksymalna wartość zlecenia
250
|
Krok transakcji
2
|
|
Typ
Kryptowaluty
|
Godziny handlu
niedziela-czwartek 00:00-22:59, 23:05-24:00;piątek 00:00-21:59;sobota 09:00-22:59, 23:05-24:00
|
Wielkość kontraktu/1 lota
Cena * 1 USD
|
Depozyt wymagany
50%
|
Wartość 1 pipsa
0.01
|
Dźwignia finansowa
2:1
|
Minimalny krok notowań
0.01
|
Długi swap (dziennie)
-0.09606%
|
Rodzaj pozycji
|
Krótki swap (dziennie)
-0.07061%
|
Odległosć SL i TP
0
|
3-dniowy swap (data)
5
|
Czytaj w TMS NonStop
Wykres spreadów historycznych SOLUSD
W naszej bazie zapisujemy każdą zmianę ceny (tick). Każdy inwestor ma
transparentny podgląd obecnych i historycznych
spreadów w podziale na sesje europejską, amerykańską i azjatycką według
wartości minimalnych, średnich oraz maksymalnych.
Ostatnia aktualizacja:
Prezentowane dane mają charakter jedynie poglądowy i mogą nie odzwierciedlać faktycznych cen kwotowanych w systemie transakcyjnym. Zlecenia kupna i sprzedaży instrumentów finansowych są wykonywane w oparciu o ceny kwotowane w systemach transakcyjnych.
Solana – innowacja wśród kryptowalut
Solana to pierwszy na świecie skalowalny blockchain sieciowy oraz wirtualna waluta. W opinii twórcy receptą ich sukcesu jest połączenie dwóch technologii: Proof of Stake oraz Proof of History. To oznacza, że sieć jest w stanie obsłużyć dużą liczbę transakcji (według osób odpowiedzialnych za koncepcję nawet 50 000 na sekundę) bez rezygnacji z decentralizacji.
Ten innowacyjny pomysł wprowadza powiew świeżości na rynek blockchain. Dzięki swojej nietypowej charakterystyce nowa waluta w krótkim czasie znalazła się w czołówce wirtualnych walut pod względem kapitalizacji rynkowej. Jej popularność stale rośnie!
Solana – czym dokładnie jest?
Opisywana sieć, inaczej niż np. Ethereum, jest pojedynczym blockchainem, który samodzielnie obsługuje smart kontrakty (nie delegując operacji do innych łańcuchów). Robi to za pomocą mechanizmu Proof of Stake (algorytmu osiągania konsensusem używanego w implementacjach kryptowalut), który ma niską barierę wejścia, a jednocześnie jest w stanie maksymalizować wydajność (znakowanie transakcji czasem). Mechanizm działania Solany jest jednak bardziej skomplikowany niż w przypadku większości wirtualnych walut, chociażby popularnego bitcoina.
Mechanizm działania kryptowaluty
Niektóre źródła określają mechanizm działania Solany jako Delegated Proof of Stake (DPoS)
– nie jest to jednak do końca trafne sformułowanie. Cyfrowe waluty DPoS delegują liderów, walidatorów, archiwizatorów itp. spośród uczestników sieci, natomiast w przypadku Solany role te mogą odgrywać wszyscy. W związku z tym sieć nie wymaga od użytkowników minimalnego wkładu, który pozwoliłby im się stać węzłem w sieci. Wybór lidera jest losowy, chociaż w pewnym stopniu wpływa na niego liczba tokenów posiadanych przez danego użytkownika.
Warto wiedzieć, że z opisywaną siecią oraz wirtualną walutą nierozerwalnie wiąże się pojęcie Proof of History. PoH, jak mówi się o nim w skrócie, to komponent konsensusu PoS, Polegaon na czasowym znakowaniu transakcji w momencie, gdy są one dodawane do bloku. Dzieje się to bardzo często, bo co 400 ms. Zdecentralizowany zegar, który jest używany jako punkt odniesienia do zaznaczania upływającego czasu, opiera się na SHA256 – tej samej funkcji hashującej, która występuje w konsensusie Proof of Work bitcoina.
Oprócz PoH istnieje jeszcze 7 podstawowych właściwości Solany. Najważniejsze z nich to:
-
Sealevel – silnik, który pozwala na błyskawiczne wykrycie kontraktów smart z tą samą instrukcją, ale innymi danymi wejściowymi i daje możliwość przetwarzania ich w tym samym czasie,
-
Gulf Stream – umożliwia zmniejszenie liczby niepotwierdzonych kontraktów poprzez wyłapywanie ich i przekazywanie na koniec sieci, dzięki temu czas potwierdzeń jest krótszy, a obciążenie pamięci znacząco zmniejszone.
Solana – historia projektu
Sieć Solana stworzył w 2017 roku Anatoly Yakovenko – założyciel i dyrektor generalny firmy o takiej samej nazwie. Jej siedziba znajduje się w San Diego, w Kalifornii. Yakovenko, który przez wiele lat pracował nad rozwojem technologii telekomunikacyjnych w Qualcomm, przez krótki czas zajmował się dodatkowo kopaniem bitcoina. Wtedy właśnie uświadomił sobie, że funkcja haszująca najpopularniejszą cyfrową walutę może być użyta do stworzenia na blockchainie zdecentralizowanego zegara, który zwiększyłby jego skalowalność bez utraty decentralizacji oraz bezpieczeństwa. To odkrycie dało początek nowej sieci oraz walucie SOL.
Zespół, który obecnie stoi za całym przedsięwzięciem, składa się z byłych pracowników znanych firm, takich jak Google, Microsoft, Apple, Qualcomm czy Dropbox. Nic więc dziwnego, że cyfrowa waluta, którą wciąż rozwijają, opiera się na bazach danych podobnych do tych stosowanych przez największe potęgi cyfrowego świata.
Aktualny kurs Solany
Cena Solany w momencie jej debiutu na rynku kryptowalutowym (kwiecień 2020) wynosiła około 1 USD. Niedługo potem waluta weszła na giełdę Binance, ale nie zanotowano w związku z tym znaczącej zmiany wartości. W późniejszym czasie można było zaobserwować wzrost wartości spowodowany informacją o tym, że ma się pojawić Serum –zdecentralizowana giełda oparta na blokach opisywanej waluty cyfrowej. Od tamtego momentu cena SOL wzrasta, ale nie brakuje też momentów spadkowych. Jeśli chcesz zainwestować w tę walutę, koniecznie sprawdź na wykresie, jak kształtuje się obecnie jej wartość.
Wirtualna waluta SOL – jak ją kupić?
Chcesz kupić tokeny SOL? Tak jak w przypadku każdej wirtualnej waluty, musisz znaleźć „sklep” odpowiedni dla tej branży. Dostępne opcje to:
-
giełdy, np. Binance, Coinbase Pro,
-
kontrakty CFD na kryptowaluty.
Druga z wymienionych opcji to ciekawa alternatywa dla giełdy, którą zyskujesz jako klient TMS Brokers. Dzięki kontraktom masz szansę „założyć się” z nami o to, czy kurs danej wirtualnej waluty (lub innego instrumentu) wzrośnie, czy spadnie. Jeśli dobrze obstawisz kierunek zmiany, zarobisz różnicę między ceną otwarcia a ceną zamknięcia pozycji. Wybierając CFD, nie jesteś właścicielem waluty, więc masz do czynienia z mniejszym ryzykiem inwestycyjnym niż to, które niesie za sobą handlowanie na giełdzie.
Kontrakty CFD to świetny sposób na zapoznanie się zarówno z najbardziej znanymi, jak i mniej popularnymi walutami cyfrowymi. Wypróbuj je w naszej aplikacji mobilnej lub za pośrednictwem platformy MetaTrader 5 i zacznij zarabiać na inwestowaniu!
Zobacz jakie to proste, bądź o krok przed innymi.
otwórz konto w 8 minut i rozpocznij handel!