Czy nowe półrocze przyniesie więcej optymizmu na rynkach? Poznaj prognozy ekspertów
2023 rok rozpoczął się w atmosferze sceptycyzmu. Czy po sześciu miesiącach na światowych rynkach panują lepsze nastroje?
Procesy dezinflacyjne w USA
Za oceanem na pierwszy rzut oka problem z inflacją maleje, jednak w głównej mierze wynika to ze spadku cen energii, co przekłada się na niższe ceny żywności. W przypadku inflacji bazowej nie widać dużego spowolnienia, nawet pomimo oznak łagodzenia presji cenowej, takich jak wolniej rosnące czynsze. Można przewidywać, że proces powrotu inflacji do celu na poziomie 2% będzie powolny i długotrwały. Wynikać to będzie częściowo z faktu, że USA przejdą prawdopodobnie przez łagodną recesję, a dodatkowo czynniki strukturalne (polityka klimatyczna, de-globalizacja) będą wciąż napędzać inflację.
Nieciekawe perspektywy dla strefy euro
Gospodarka strefy euro spowalnia coraz wyraźniej, w związku z czym raczej nie będzie miało miejsca spodziewane wcześniej ożywienie w nadchodzących miesiącach. Perspektywy na druga połowę roku malują się w szarych barwach, a gospodarka strefy euro prawdopodobnie skurczy się. Europejski Bank Centralny kontynuuje restrykcyjną politykę monetarną.
Inflacja w strefie euro przekroczyła już swój szczyt. Zaostrzone warunki finansowe coraz mocniej będą wpływać na koniunkturę i spełniać funkcję hamulcowego. W tym momencie rynek spekuluje, kiedy może dojść do pierwszej obniżki stóp na Starym Kontynencie.
Co słychać na rynku surowców?
Przedłużenie umowy zbożowej między Ukrainą a Rosją jest mało prawdopodobne. Dodatkowo eksport zboża przez korytarz na Morzu Czarnym uległ zmniejszeniu. Departament Rolnictwa USA (USDA) przewiduje, że zapasy końcowe pszenicy w sezonie 2023/24 osiągną najniższy poziom od 16 lat. Ceny pszenicy rosną od czerwca br.
Cena złota z kolei od początku maja sukcesywnie zniżkuje. Perspektywa dalszego wzrostu realnych stóp procentowych w USA będzie powodować obniżanie atrakcyjności złota jako aktywa niedochodowego.
Silny wzrost notują ceny kontraktów na kakao. Jest to związane ze spekulacjami na temat wpływu rozwijającego się na Atlantyku zjawiska El Niño. Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana odpowiadają za 60% globalnej produkcji tego surowca.
Nvidia beneficjentem rewolucji AI
Spółka Nvidia jest amerykańskim przedsiębiorstwem komputerowym będącym jednym z największych na świecie producentów procesorów graficznych i innych układów scalonych. Jej procesory są wykorzystywane w kilku z najpotężniejszych superkomputerów na świecie, w tym obsługujących modne ostatnio algorytmy sztucznej inteligencji (takiej jak ChatGPT). Kursy akcji spółki osiągają obecnie rekordowe poziomy.
Więcej o sytuacji na rynku walutowym, akcji i surowców oraz o kluczowych decyzjach mocarstw w e-booku OANDA TMS Brokers "Trendy Rynkowe". Zapraszamy do lektury!