Surowce Notowania
Towary i surowce – notowania, inwestycje i specyfika
Rynek surowców i towarów obejmuje między innymi surowce naturalne takie jak gaz ziemny i ropę naftową oraz towaru i produkty rolne - metale, pszenicę, kakao, kukurydzę, cukier bawełnę i wiele innych. Rynek surowcowo-towarowy dzięki swej zmienności umożliwia osiąganie wysokich zysków, rolowanie poszczególnych instrumentów, a także dywersyfikuje portfel inwestycyjny, udostępniając kilkadziesiąt dodatkowych instrumentów.
Inwestując na giełdzie nie można całkowicie wyeliminować ryzyka, jednak pewne metody skutecznie je ograniczają. Wiele atrakcyjnych okazji finansowych zapewnia dywersyfikacja portfela inwestycyjnego, zwiększając tym samym poziom bezpieczeństwa kapitału. W najprostszy sposób dywersyfikację portfela inwestycyjnego można określić jako podział portfela na różne rodzaje inwestycji, na przykład pod względem rodzaju rynku – surowce, waluty, akcje, obligacje.
W tym kontekście rynek i notowania surowców odgrywają szczególną rolę. Poprzez kontrakty CFD możliwe jest bowiem zastosowanie dźwigni finansowej i krótkiej sprzedaży. W gospodarce żaden rynek nie funkcjonuje w oderwaniu od innych rynków, nie inaczej jest w przypadku rynku surowców. Analiza rynku surowców nie byłaby pełna bez przyjrzenia się kursom niektórych walut. Czynników kształtujących aktualne notowanie cen surowców jest jednak tak wiele, że stanowią one doskonałe narzędzie dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.
Surowce – notowania
Notowania najważniejszych surowców można śledzić na bieżąco w sposób ciągły, przez 24 godziny na dobę. Zmiany kursów surowców można śledzić na wykresach.
Obok inwestorów finansowych w obrocie surowcami uczestniczą podmioty, które dążą do zawarcia transakcji ze względu na prowadzoną realną działalność gospodarczą, opierając się na towarze, stanowiącym przedmiot wymiany. Ropa naftowa, gaz ziemny, miedź, złoto, srebro, nikiel, platyna, kawa, bawełna, cukier, pszenica, ryż to najpopularniejsze na światowych giełdach surowce. Notowania surowców i ich wzrost oraz zmienności są uzależnione również od wysokiej aktywności spekulantów, która podnosi płynność danego rynku.
Cztery główne czynniki determinują cenę danego surowca lub towaru, czyli popyt i podaż, sytuacja polityczno-gospodarcza (restrykcje eksportowe), stan zapasów oraz pogoda, która wpływa na wielkość zbiorów. Większość surowców kwotowana jest w dolarach (USD) lub euro (EUR), zatem wartość notowań przestawiana jest w tych właśnie walutach.
Notowania surowców są również obiektem zainteresowań i narzędziami prowadzenia geopolityki. Państwa i organizacje międzynarodowe wprowadzając cła, embarga, sterując produkcją, a więc i podażą realizują w ten sposób swoje cele gospodarcze i polityczne. Rozpocznij handel na surowcach w domu maklerskim TMS Brokers.
Sprawdź również:
Przetestuj bezpłatnie
aplikację OANDA TMS Brokers
- Dostęp do wirtualnego salda 50 000 złotych
- Prosty tutorial po aplikacji dla początkujących
- Możliwość testowania strategii inwestycyjnych bez ryzyka
- Dostęp do materiałów edukacyjnych (w tym ebooki i podcasty)
- Bezpłatne konto demo ważne aż 180 dni
Sprawdź najnowsze Trendy Rynkowe
- Wszystko, co musisz wiedzieć o giełdzie, żeby zacząć inwestować
- Rynki finansowe okiem Łukasza Zembika
- Bądź na bieżąco. Nowy raport co kwartał!