Co czeka rynek w czwartym kwartale roku?

19-10-2021 10:47
Tegoroczne lato traderzy mogą uznać za udane. W III kwartale 2021 roku występowała duża zmienność na rynku, a znaczna część ryzykownych aktywów owocowała w solidną stopę zwrotu. Wielu ekspertów wróży jednak nieuchronny koniec hossy. Przełom kwartałów dawał przewagę rynkowym niedźwiedziom. Kryzys energetyczny, widmo upadku chińskiego dewelopera Evergrande, czy obawy o niewypłacalność Stanów Zjednoczonych na nowo obudziły przekonanie o zbliżającym się trendzie spadkowym. Co może przynieść koniec roku?

Rynek Forex – EUR/PL a EUR/USD

Jednorazowy ruch czy początek cyklu podwyżek? – takie pytanie nurtuje Polaków po zaskakującej decyzji RPP o podniesieniu stóp procentowych o 40 pb. do poziomu 0,5 proc. Enigmatyczna odpowiedź prezesa NBP Adama Glapińskiego zrodziła więcej pytań, niż odpowiedzi. Przyszłe decyzje w tej sprawie mają być podejmowane na bieżąco w oparciu o rozwój koniunktury i inflacji. Po szybkim wzroście, złoty naturalnie znów się osłabił.

Na początku października zmienność na EUR/PLN wyraźnie wzrosła. Na przełomie III i IV kwartału kurs znajdował się w okolicach 4,64, czyli w okolicach maksimów post-pandemicznych. Ostatni raz polska waluta była tak słaba w 2008 roku. Potencjał deprecjacyjny złotego został jednak w średnim terminie dość mocno wyczerpany. Oczekujemy na koniec IV kwartału, że EUR/PLN będzie w okolicach 4,50. Uważamy również, że przy utrzymującej się inflacji na podwyższonym poziomie, NBP zdecyduje się na kolejne kroki.

Wysoka inflacja ma obecnie pozytywny wpływ na USD oraz negatywny na euro. Rynek zakłada bowiem, że amerykańska Rezerwa Federalna będzie reagować bardziej aktywnie niż Europejski Bank Centralny. Zakładany jest spadek EUR/USD do poziomu między 1,15 – 1,14 po czym oczekujemy korekty wzrostowej ponownie w okolice 1,17. Zwyżki w notowaniach mogą nastąpić jeszcze w tym roku.

Ceny ropy – jest drogo, będzie jeszcze drożej

W IV kwartale na rynku najprawdopodobniej utrzyma się niedobór ropy, której ceny – napędzane kryzysem energetycznym – rosną z tygodnia na tydzień. Zwiększona produkcja surowca wynika między innymi z wysokich cen gazu w niektórych regionach świata, m.in. w Bangladeszu. Oczekujemy wzrostu cen ropy brent do poziomu 87 USD. Następnie możliwa jest korekta techniczna w notowaniach.

Wiele czynników ryzyka na rynku akcyjnym

Globalny rynek akcji wszedł w czwarty kwartał z lekką zadyszką, ale historycznie końcówka roku dla rynku akcji była raczej pozytywna. Pesymistyczne nastroje wywołuje natomiast sytuacja chińskich deweloperów. Pomijając fatalną kondycję największej firmy deweloperskiej Evergrande, o przesunięcie terminu spłaty zobowiązań poprosił inwestorów kolejny koncern Państwa Środka. Nie pociesza także niepewność w sprawie kolejnych covidowych restrykcji, choć te nie powinny tym razem poturbować rynku tak jak w marcu. Po długoterminowym wzroście kurs US500 (kontrakt oparty o S&P500) powoli traci impet. Na koniec roku ma szansę zbliżyć się do 4700 pkt, jednak warunkiem jest brak większych zawirowań ekonomiczno-politycznych.

Amerykańsko-chińska walka o kryptowaluty

Co czeka rynek kryptowalut? Piłka jest po stronie polityków. Od dawna bitcoin jest na celowniku władz wielu państw, oficjalnie ze względu na szkody, jakie jego wykopywanie przynosi środowisku. Podczas gdy Chiny sprzyjają kryptowalutom, Stany Zjednoczone dążą do ich regulacji. Przewidujemy jednak, że zmiany prawne nie będą na tyle drastyczne, by zniechęcać inwestorów do rynku. Wręcz przeciwnie, w dalszej perspektywie może przełożyć się na większe zainteresowanie, co powinno wspierać wycenę.

Pokaż datę publikacji treści: 

Być może zainteresuje Cię również:

2024-11-21 11:18
Rynek indeksów w listopadzie 2024: między euforią a niepewnością
2024-11-20 12:17
Powrót Trumpa: Co wynik wyborów w USA oznacza dla rynków finansowych, walutowych i surowcowych?
2024-11-15 11:29
Zobacz pomysły inwestycyjne na realnym rachunku maklerskim. Zapraszamy na “Live trading”
2024-11-14 16:09
Przegląd rynku złota w listopadzie 2024: wpływ wyborów, popyt banków centralnych i prognozy na przyszłość
2024-10-29 09:41
Jak wybory prezydenckie w USA mogą wpłynąć na pary walutowe?
2024-10-28 15:39
Rynki dzień po głosowaniu. Jak zareaguje Wall Street? Webinar z Piotrem Zającem
2024-10-22 14:18
Przegląd rynku indeksów – październik 2024: kluczowe trendy
2024-10-21 16:30
Co czeka rynki w ostatnim kwartale 2024 roku? Poznaj prognozy OANDA TMS Brokers
2024-10-17 12:10
Żabka debiutuje na giełdzie! Akcje spółki już teraz dostępne w ofercie OANDA TMS Brokers
2024-10-11 12:59
Amerykanie na ostatniej prostej. Zapraszamy na webinar z gościem specjalnym, Marcinem Tuszkiewiczem!

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.