Jakie wyzwania czekają rynek w 2025 roku? Poznaj prognozy analityków OANDA TMS Brokers

Jakie trendy rynkowe zdominują 2025 rok? Co czeka amerykańską gospodarkę w drugiej kadencji Donalda Trumpa i jak wydarzenia z USA mogą wpłynąć na światowe rynki? Czego można spodziewać się po decyzjach banków centralnych? Jak będą kształtować się ceny surowców i kryptowalut? Odpowiedzi na te i inne pytania szukają w najnowszym ebooku analitycy OANDA TMS Brokers, Łukasz Zembik i Krzysztof Kamiński. Poznaj ich prognozy na 2025 rok!

USA – stabilność w obliczu wysokich stóp procentowych

 

Stan amerykańskiej gospodarki jest nad wyraz solidny. Według oficjalnych danych w III kwartale 2024 roku dynamika wzrostu osiągnęła poziom niespełna 3%. Teraz kiedy już wiemy, że przez kolejne lata władzę w USA sprawować będzie Donald Trump, możemy śmiało zakładać, że to od kształtu wprowadzonej przez niego polityki gospodarczej będzie zależeć dalsza koniunktura. 

Według ankiety Bloomberga dynamika PKB USA w nowym roku wyniesie 2,1%, po średniorocznym wzroście w 2024 roku na poziomie 2,7%. W kolejnym, 2026 roku ma ona obniżyć się do 2%. Stany Zjednoczone unikną recesji, ale widoczne będzie spowolnienie, co będzie konsekwencją m.in. wysokich stóp procentowych z okresu od połowy 2023 do września 2024 roku.

W całym 2024 roku inflacja w USA zdecydowanie zmalała. Główny spadek nastąpił w pierwszej połowie roku. Preferowana przez Fed miara inflacji PCE obniżyła się do poziomu 2,1%. we wrześniu, po czym odbiła do 2,3% w październiku. W 2025 roku ważne dla inflacji będą trendy płacowe na rynku pracy. Wynagrodzenia stanowią najważniejszy czynnik kosztowy dla sektora usług. Niskie prawdopodobieństwo recesji w USA sprawia, że rynek pracy pozostanie w dość dobrej kondycji, a to będzie hamować spadkowy proces w sektorze wynagrodzeń oraz dezinflację. Jeśli do tego dołożymy zamiary Donalda Trumpa (cła, polityka imigracyjna, niższe podatki oraz prawdopodobna chęć ingerencji w politykę Fed), może się okazać, że walka z inflacją (przez niektórych uznana za wygraną) będzie musiała być wznowiona.

W 2024 roku Fed zaczął obniżać stopy procentowe w zdecydowany sposób. Ale jak do tej pory skończyło się na jednej redukcji o 50 punktów bazowych oraz dwóch po 25 pb. co, jak łatwo policzyć, dało łącznie spadek o cały jeden punkt procentowy do poziomu 4,25-4,5%. 

Z ostatnich wypowiedzi Jerome’a Powella wynika, że stopy procentowe w USA zbliżyły się do punktu neutralnego, czyli takiego poziomu, który ani nie pobudza, ani nie hamuje gospodarki. Szef Fed sam podkreślił, że polityka pieniężna stała się znacznie mniej restrykcyjna po łącznych obniżkach o 100 punktów bazowych, co można rozumieć jako sygnał, że spowolnienie dostosowania jest nieuniknione. 

 

Powrót Donalda Trumpa do Białego Domu

 

Druga kadencja Donalda Trumpa zapowiada serię zmian regulacyjnych, które mogą przynieść ulgę sektorowi finansowemu i napędzić dalsze wzrosty na giełdach. Jednocześnie ryzyka związane z jego polityką i globalnymi wyzwaniami gospodarczymi są znaczące. 

Rekordowe poziomy S&P 500 i Dow Jones Industrial Average odzwierciedlają zarówno optymizm inwestorów, jak i sprzyjające warunki polityczno-ekonomiczne. Jednak fundamenty tego wzrostu nie są wolne od ryzyk. Polityka Trumpa może wspierać dalszy rozwój rynku, ale niepewność związana z taryfami, inflacją i zadłużeniem sugeruje możliwość korekty. Dla inwestorów kluczowe będzie balansowanie między korzystaniem z obecnych trendów a zabezpieczaniem portfeli na wypadek nagłych zmian. Przyszłość Wall Street zależy nie tylko od decyzji w Białym Domu, ale także od globalnych wyzwań, które mogą przynieść zarówno wielkie zyski, jak i nieoczekiwane turbulencje. 

Trump 2.0 w wielu obszarach nawiązuje do polityki Trumpa 1.0: protekcjonizm, nieufność wobec imigracji, niekonwencjonalne podejście do sojuszy. Równocześnie jednak dostrzegalne są istotne różnice, zwłaszcza w stosunku do nowych technologii, kryptowalut, polityki zdrowotnej i roli instytucji federalnych. Druga kadencja może wprowadzić bardziej kompleksowe i być może jeszcze bardziej kontrowersyjne reformy, testując granice światowego systemu gospodarczego i finansowego. W efekcie, choć analogii między Trumpem 1.0 a 2.0 nie brakuje, to zestaw kluczowych różnic jest zaskakująco długi. Przyszłość pokaże, czy zmiany te będą jedynie kosmetyczne, czy też doprowadzą do radykalnego przeobrażenia amerykańskiej i globalnej sceny polityczno-gospodarczej.

 

 

Strefa euro: rozwarstwienie gospodarcze i polityka monetarna w obliczu wyzwań

 

Ostatnie oficjalne dane pokazały, że strefa euro rozwijała się w III kwartale w tempie umiarkowanym (0,9% rok do roku). Jednak jeśli spojrzymy na koniunkturę w poszczególnych krajach, widoczne jest zdecydowane rozwarstwienie. Brakuje oznak powszechnego ożywienia. Istnieje kilka istotnych czynników, które wzmacniają negatywny scenariusz dla Europy. Są nimi słaby popyt z Chin oraz wojna handlowa z USA (cła na produkty importowane). Z kolei finanse publiczne niektórych państw (Włochy, Francja) wymagają pilnej konsolidacji, i ten element też może wpływać na słabe nastroje.

Z drugiej strony okres wysokich stóp procentowych w strefie euro jest już de facto za nami. Trend inflacyjny jest spadkowy i to będzie jeden z czynników pozwalających na dalsze łagodzenie warunków monetarnych. Rynek będzie jednak monitorował ceny w sektorze usług, które podobnie jak w innych ośrodkach gospodarczych pozostają wyjątkowo uporczywe. 

W grudniu EBC po raz czwarty dokonał obniżki stóp procentowych, tym razem był to krok o 25 punktów bazowych. Łącznie od startu procesu luzowania zostały one zredukowane już o 125 pb. Z komunikatu oraz z wypowiedzi podczas konferencji prasowej można było odnieść wrażenie, że instytucja wydaje się być coraz bardziej pewna osiągnięcia swojego celu inflacyjnego na poziomie 2% w sposób trwały. Zakładamy, że Europejski Bank Centralny będzie trzymał się obranej ścieżki i na kolejnych posiedzeniach w 2025 roku będzie obniżał koszt pieniądza sukcesywnie o 25 pb., osiągając pułap 2% w połowie roku. Argumentami są prawdopodobny dalszy spadek inflacji bazowej oraz słabość gospodarki, która w dużym stopniu ogranicza zdolność firm do podnoszenia cen.

 

Chiny w obliczu wewnętrznych wyzwań i globalnych napięć handlowych

 

Chiny starają się przyspieszyć wzrost gospodarczy po wyjściu z długiego okresu pandemicznego dołka, jednak dotychczasowe wyniki znajdują się poniżej oczekiwań. III kwartał 2024 roku zakończył się wynikiem 4,6% w ujęciu rok do roku, co dało wynik nieco wolniejszy niż w II kwartale (4,7%). 

Gospodarka chińska oparta jest w dużym stopniu na eksporcie, a ten prawdopodobnie będzie musiał zmierzyć się z trudnościami w 2025 roku oraz później. Mowa oczywiście o nowych planach Donalda Trumpa (szeroko zakrojone cła na towary) oraz Europy (opłaty na chińskie pojazdy elektryczne). 

W grudniu w Chinach odbyła się Centralna Konferencja Pracy Ekonomicznej w Pekinie (CEWC), która nakreśliła nowe trendy w gospodarce w 2025 roku. Inwestorzy globalni łączą z nią nadzieje i liczą, że władze wiedzą w jaki sposób poradzić sobie ze strukturalnymi problemami, które coraz mocniej dają o sobie znać. Priorytetem na nowy rok jest poprawa konsumpcji oraz krajowego popytu. Teraz, kiedy do władzy w USA ponownie doszedł republikański kandydat, problemy mogą się nasilić. Zewnętrzne wyzwania stoją na równi z wewnętrznymi bolączkami gospodarczymi.

 

 

Microsoft i Micron: jak sztuczna inteligencja kształtuje liderów rynku

 

Narzędzia takie jak OpenAI ChatGPT, systemy przetwarzania języka naturalnego i generatory obrazów zrewolucjonizowały w ostatnich latach wiele sektorów. Jednym z najnowszych przełomów jest wprowadzenie technologii Sora przez OpenAI. Sora pozwala generować realistyczne klipy wideo na podstawie tekstowych poleceń, co może znacząco wpłynąć na przemysł filmowy i medialny.

Z rosnącego zapotrzebowania na technologie wspierające sztuczną inteligencję korzysta Micron Technology, Inc. - największy amerykański producent chipów pamięciowych. Firma opublikowała wyniki finansowe za ostatni kwartał 18.12.2024 roku, prezentując solidne rezultaty. Zysk na akcję wyniósł 1,79 USD, przewyższając konsensus analityków na poziomie 1.76 USD, natomiast przychody osiągnęły 8,7 mld USD, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Prognozy na kolejny kwartał wskazały na słabszą perspektywę sprzedaży, szacowaną na 7,9 mld USD, co znacząco odbiegało od konsensusu analityków wynoszącego 8,9 mld USD. Zarząd firmy wskazał na słabość cyklu wymiany komputerów osobistych oraz spowolnienie w sektorze motoryzacyjnym i przemysłowym, jako główne przyczyny gorszych prognoz.

Jednym z głównych graczy na rynku AI pozostaje także Microsoft. Firma intensywnie inwestuje w sztuczną inteligencję, szczególnie od momentu współpracy z OpenAI – twórcą ChatGPT. Microsoft zwiększył wydatki na inwestycje kapitałowe, przeznaczając w trzecim kwartale 2024 roku łącznie 62 miliardy dolarów (wraz z innymi gigantami technologicznymi) na rozwój technologii AI. Choć AI generuje rosnące zainteresowanie inwestorów i znaczne wydatki, rentowność wciąż pozostaje wyzwaniem. Wielu ekspertów uważa, że pełne wykorzystanie potencjału AI może zająć nawet dekady, wymagając zmian w strukturach organizacyjnych i procesach pracy. Mimo to Microsoft wciąż stawia na tę technologię jako kluczowy element swojej przyszłości.

 

Ropa naftowa: globalny popyt i decyzje OPEC+ kształtują rynek

 

Cena ropy naftowej zakończyła 2024 rok poniżej poziomu, z jakiego wystartowała w styczniu. Tendencja spadkowa pojawiła się od połowy kwietnia. Dominujące w 2024 roku napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie były jedynie chwilowymi czynnikami wzrostowymi, ale w żaden sposób nie zmaterializował się negatywny scenariusz, który mógłby doprowadzić do znaczącego spadku po stronie podaży.

Rozczarowujący rozwój popytu na surowiec w Chinach był jednym z głównych czynników wpływających na rozwój tendencji cenowej. Ostatnie przełożenie przez OPEC+ planowanego zwiększenia produkcji o kolejne trzy miesiące jak na razie nie wsparło cen ropy naftowej. Grudniowa decyzja była szeroko oczekiwana przez rynek. Cena nawet po samej decyzji straciła, co można tłumaczyć faktem, że odwrócenie dobrowolnych cięć o 2,2 mln baryłek dziennie, zaplanowanych od początku kwietnia, ma odbyć się na dłuższym okresie niż wcześniej zakładano. Ponadto dobrowolne redukcje w wysokości 1,65 mln baryłek, które zostały wdrożone w kwietniu 2023 roku, zostały oficjalnie przedłużone o rok, czyli do końca 2026 roku.

Cena ropy naftowej w pierwszej połowie 2025 roku może znajdować się pod presją spadkową z powodu wciąż utrzymującego się niższego popytu (brent poniżej 70 USD). Tańszy surowiec może jednak w średnim oraz długim terminie pobudzić zapotrzebowanie krajów azjatyckich. Dodatkowo planowane kolejne bodźce stymulujące chińską gospodarkę będą prawdopodobnie czynnikiem wspierającym ceny w II połowie roku (brent powyżej 75 USD). Ryzykiem wyższych cen pozostają napięcia geopolityczne (Bliski Wschód) oraz sankcje USA skierowane na Iran oraz Wenezuelę.  

 

Rok Bitcoina: rekordy, korekty i nadzieje na regulacje w erze Trumpa

 

Rok 2024 zapisze się w historii kryptowalut jako czas niezwykłych wzlotów i nagłych korekt, a także istotnych zmian w amerykańskiej polityce wobec cyfrowych aktywów. Po osiągnięciu rekordowej ceny ponad 100 000 USD, Bitcoin przeżył gwałtowne spadki, a rynek czeka na konkretne sygnały dotyczące regulacji obiecywanych przez prezydenta-elekta Donalda Trumpa. W międzyczasie sektor kryptowalut obserwuje napływ kapitału do ETF-ów, większe zaangażowanie instytucji finansowych oraz rosnącą rolę tradycyjnych graczy rynkowych (TradFi).

Donald Trump w swojej drugiej kadencji obiecuje radykalną zmianę nastawienia wobec kryptowalut: obiecuje uczynić USA „krypto stolicą świata,” restrukturyzację SEC oraz deregulację branży, która w trakcie drugiej kampanii stała się dla niego ważnym źródłem wsparcia. Prezydent-elekt zapowiedział przyjazne regulacje dla kryptowalut, obiecując stworzenie narodowej rezerwy Bitcoinów i obsadzanie kluczowych stanowisk w Białym Domu zwolennikami sektora cyfrowych aktywów. Pytanie o realność i trwałość tych deklaracji pozostaje otwarte. 

 

 

 

Pokaż datę publikacji treści: 

Być może zainteresuje Cię również:

2025-01-03 16:01
Zobacz pomysły inwestycyjne na realnym rachunku maklerskim. Zapraszamy na “Live trading”
2024-12-19 14:17
Przegląd rynku indeksów w grudniu 2024: S&P500, Nasdaq100 i indeksy europejskie w centrum uwagi
2024-12-12 12:24
Przegląd rynku złota – grudzień 2024: stabilność w zmiennych czasach
2024-12-06 12:53
Jak handlować EUR/USD: 5 kluczowych wskazówek, jak poprawić swoje wyniki
2024-12-05 13:21
Najciekawsze rynki pod kątem analizy technicznej - zapraszamy na webinar
2024-11-27 13:56
Odblokuj potencjał TradingView z OANDA. Weź udział w webinarze i zawalcz o nagrodę w konkursie
2024-11-25 13:19
93 tysiące dolarów za Bitcoina - nowy rekord wszech czasów po wyborach w USA
2024-11-21 11:18
Rynek indeksów w listopadzie 2024: między euforią a niepewnością
2024-11-20 12:17
Powrót Trumpa: Co wynik wyborów w USA oznacza dla rynków finansowych, walutowych i surowcowych?
2024-11-15 11:29
Zobacz pomysły inwestycyjne na realnym rachunku maklerskim. Zapraszamy na “Live trading”

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.