Lutowe odbicie? Ten miesiąc może jeszcze zaskoczyć
Kolejny rok pandemiczny, tym razem naznaczony inflacją i niepokojem geopolitycznym. Czy sprawdzi się Dantowskie „porzućcie wszelką nadzieję”? Niekoniecznie.
Nie stawiajmy krzyżyka na amerykańskiej gospodarce
Od początku roku ceny akcji na rynkach całego świata znacznie się obniżyły, a indeksy amerykańskie odpadły od historycznych szczytów. Korekta na NASDAQ była podobnej wielkości co spadki z początku załamania pandemicznego. Perspektywa podniesienia stóp procentowych przez Fed wstrząsnęła rynkami finansowymi, ale należy pamiętać, że nawet jeśli dojdzie do tak dużego kroku, przedsiębiorstwa nadal będą w stanie zwiększać swoje zyski i wypłacać dywidendy. Normalizacja polityki monetarnej jest zwykle pozytywnym sygnałem. Jak wyglądała sytuacja podczas kryzysów z poprzednich lat? Czytaj więcej.
EBC zmienia dyskurs
Co prawda na początku lutego Europejski Bank Centralny nie zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych, jednak dał kilka wskazówek, które można uznać za jastrzębie – m. in. oficjalne zakończenie w marcu programu PEPP (Pandemic Emergency Purchase Programme - Pandemiczny Program Zakupów Awaryjnych). EBC staje się bardziej restrykcyjny. Inflacja w państwach strefy euro nadal się zwiększa, co prawdopodobnie doprowadzi do kolejnych, odważniejszych kroków instytucji.
Soja, pszenica i polski rynek akcji
Z pozostałymi prognozami ekspertów, dotyczącymi chociażby cen surowców czy sytuacji na GPW, można zapoznać się w darmowym e-booku TMS Brokers „Raport miesięczny – luty 2022”.