Obietnice Powella, łagodna RPP i nadwyżka cukru, czyli trendy na maj
W comiesięcznej odsłonie raportu „Trendy rynkowe” eksperci TMS Brokers – kierownik departamentu analiz Łukasz Zembik oraz starszy analityk Wojciech Białek – dzielą się swoimi obserwacjami i przewidywaniami na kolejne tygodnie.
FED – największy ruch od 2000 roku
Na początku maja Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o 50 pb., czyli najwięcej od 2000 roku. Prezes FED, Jerome Powell, zapowiedział możliwość kolejnych podwyżek, choć nie bardziej gwałtownych. Obecnie USA, jak wiele innych krajów świata, walczy z największą inflacją od kilkudziesięciu lat. Powell widzi duże szanse na „miękkie lądowanie", czyli skuteczną walkę z kryzysem bez wpędzania gospodarki w recesję. Zobowiązał się wobec opinii publicznej do opanowania inflacji tak szybko, jak to możliwe. Jakich kolejnych ruchów można się spodziewać?
Nad Wisłą konsekwentnie, ale łagodniej
W Polsce wprowadzona została kolejna podwyżka stóp procentowych w Polsce. Rynkowy konsensus zakładał wzrost o 100 punktów bazowych. Ostatecznie ruch okazał się nieco skromniejszy I wyniósł 75 pb. Obecnie stopy procentowe są najwyższe od 2008 roku i wszystko wskazuje na to, że to nie ostatnie słowo Rady Polityki Pieniężnej. Czy, zgodnie z prognozami NBP, czeka nas w czerwcu szczyt inflacyjny?
Słodka presja cenowa
Cena cukru spadła w ostatnim czasie do najniższego poziomu od marca i osiągnęła poziom 18,51 centów za funt. Do spadku cen prawdopodobnie przyczyniły się niższe ceny ropy naftowej. Przewidywana jest globalna nadwyżka podaży – w Azji produkcja ma zwiększyć się o 5 proc. Jaki będzie kluczowy poziom wsparcia?
Na te i wiele innych pytań dotyczących sytuacji na rynku odpowiedź można znaleźć w bezpłatnym e-booku TMS Brokers. POBIERZ.