„Przewodnik po rynku ropy”: historyczna zmienność i praktyczne rady
Notowania ropy pierwszy raz w historii były na minusie. Obecnie w kontrakcie czerwcowym mocno spadły - w okolice 10 USD za baryłkę. Kontrakt lipcowy jest znacznie bardziej stabilny, ale również odczuwa presję. Co dzieje się i co może wydarzyć się na rynku ropy naftowej?
Pobierz „Przewodnik po rynku ropy”
Turbulencje to wynik kontynuacji przesuwania ekspozycji z kontraktu czerwcowego na dalszy koniec krzywej, przede wszystkim przez największy amerykański fundusz ETF inwestujący w ropę, czyli USO ETF. Jeszcze tydzień wcześniej jego pozycje stanowiły powyżej 25 proc. wszystkich otwartych (open interest) kontraktu czerwcowego, a ekspozycja jest ograniczona do zera. Przekłada się to na bezprecedensową utratę znaczenia przez kontrakt czerwcowy na ponad dwa tygodnie przed jego wygaśnięciem. W ostatnim tygodniu jego open interest został ograniczony o ponad 40 proc. Rynek zdaje sobie sprawę, że istniało bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że podzieli on los kontraktu majowego i przed wygaśnięciem będzie przyjmować wartości ujemne.
Taki stan rzeczy był efektem konieczności zamykania długich pozycji za każdą cenę by uniknąć fizycznej dostawy, która jest utrudniona ze względu na spadającą dostępność miejsca do magazynowania surowca w amerykańskim Cushing. W tym kontekście należy monitorować kolejne raporty o zapasach surowca, gdyż utrzymanie tempa przyrostu zapasów z ostatnich tygodni będzie skutkować pełnym zapełnieniem tego hubu „pod korek.” Byłby to kolejny negatywny czynnik dla rynku ropy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, pobierz specjalny, darmowy „Przewodnik po rynku ropy” o odkryj potencjał inwestowania w ten surowiec.