Punkty SWAP w OANDA TMS Brokers - wszystko, co powinieneś wiedzieć
Czym są punkty SWAP?
Punkty SWAP to jeden z kosztów transakcyjnych, które występują na całym rynku kontraktów CFD (kontraktów na różnice kursowe). SWAP to koszt, który jest naliczany w przypadku, gdy decydujemy się przetrzymać pozycję na kolejny dzień. Dlatego też kwestia SWAP-ów jest niezwykle istotnym zagadnieniem dla inwestorów średnio- i długoterminowych. Wybierając rynek i zamierzając utrzymywać otwartą pozycję przez długi czas, powinniśmy być świadomi ile to nas będzie kosztowało. Co w takim wypadku robić? Najlepiej zdecydować się na instrumenty finansowe, na których broker nie nalicza tej opłaty lub jest ona stosunkowo niewielka. W przypadku OANDA TMS SWAP-y nie występują na kontraktach CFD na amerykańskie i główne niemieckie indeksy giełdowe. Z opłaty tej zwolnionych jest również większość surowców. Są to zatem atrakcyjne rynki dla osób, których horyzont inwestycyjny to kilka lub kilkanaście miesięcy. Nie ma bowiem ryzyka codziennego uszczuplania naszych zysków.
Wielkość opłaty SWAP jest wprost proporcjonalna do wolumenu transakcyjnego. Roczne utrzymywanie pozycji u niektórych brokerów wiąże się z kosztami rzędu kilku tysięcy złotych. Aby tego uniknąć, wystarczy nieco bardziej wnikliwa analiza ofert domów maklerskich.
Drugą standardową opłatą są prowizje giełdowe, naliczane od transakcji oraz spready – czyli różnice pomiędzy ceną kupna a sprzedaży. Szczególnie ważne będą dla inwestorów krótkoterminowych (daytrader-ów), których strategie opierają się na dużej liczbie transakcji. W tym wypadku najlepiej zdecydować się na wybór brokera, który posiada konkurencyjnie niskie różnice pomiędzy ceną BID a ceną ASK. Na przykład OANDA TMS Brokers na kontrakcie US500 oferuje spread w wielkości jedynie 0,7 pkt, a dodatkowo udostępnia wgląd do historycznych spreadów, wiemy zatem jak kształtowały się one w przeszłości.
SWAP-y są standardowo występującą opłatą na rynku FX. Wynikają one z różnic w stopach procentowych konkretnych walut. Jeśli sprzedajemy walutę kraju o niższej stopie procentowej i jednocześnie kupujemy inną o wyższych stopach, wówczas punkty SWAP będą ujemne. Co będzie stanowiło nasz koszt transakcyjny. Gdyby było odwrotnie, wówczas SWAP może stanowić dla nas dodatkowy zysk. Aby dowiedzieć się o wielkości możliwych kosztów, należy sprawdzić jak duże są punkty SWAP na poszczególnych parach FX.
Jak naliczane są punkty SWAP?
Punkty SWAP są naliczane za przetrzymywanie pozycji otwartych na rynku Forex na następny dzień handlowy. W zależności od kierunku transakcji (kupno lub sprzedaż) oraz jej wolumenu, punkty SWAP są przeliczane na PLN i dodawane lub odejmowane od rachunku inwestora.
Aby dokładnie przedstawić, jak obliczyć kwotę dodawaną lub odejmowaną codziennie z tytułu przetrzymywania pozycji, posłużmy się przykładem transakcji na EUR/USD.
Przykład: długa pozycja na EUR/USD
- Otwarcie długiej pozycji: Inwestor otwiera długą pozycję (long, buy) na EUR/USD z wolumenem 1 lota, co oznacza zakup 100 000 EUR za dolary.
- Sprawdzenie tabeli punktów swapowych: W tabeli punktów swapowych dla długiej pozycji na EUR/USD wartość wynosi -4.3169.
- Obliczenie wartości pipsa: Dla transakcji 1 lota na EUR/USD wartość jednego pipsa to 41.94 PLN, co zależy od kursu USD/PLN (1 pips = 10 USD).
- Naliczanie punktów SWAP: Minimalny krok notowań dla EUR/USD to 1/10 pipsa, co oznacza, że wartość minimalnego kroku notowań wynosi 4.194 PLN. Tę wartość należy pomnożyć przez -4.3169:
4.194×(−4.3169)=−18.16 PLN4.194 \times (-4.3169) = -18.16 \text{ PLN}4.194×(−4.3169)=−18.16 PLN
Po zaokrągleniu do drugiego miejsca po przecinku oznacza to, że przetrzymanie pozycji długiej na EUR/USD o wielkości 1 lota kosztuje codziennie 18.16 PLN.
Znaczenie punktów SWAP w strategii inwestycyjnej
Punkty SWAP są istotnym czynnikiem wpływającym na całkowity koszt transakcji na rynku CFD, zwłaszcza dla pozycji długoterminowych. Inwestorzy powinni regularnie sprawdzać aktualne wartości w tabelach punktów swapowych oraz korzystać z dostępnych narzędzi, takich jak kalkulatory pozycji, aby precyzyjnie obliczyć wpływ punktów SWAP na swoje inwestycje.
Dzięki znajomości mechanizmów naliczania punktów SWAP oraz braku dodatkowych kosztów transakcyjnych, handel kontraktami CFD w OANDA TMS Brokers może znacznie zwiększyć efektywność inwestycyjną i pomóc w osiągnięciu lepszych wyników finansowych.
Korzyści z handlu CFD w OANDA TMS Brokers
Handel kontraktami CFD w OANDA TMS Brokers to nie tylko brak kosztów transakcyjnych, ale również szeroka oferta instrumentów finansowych. Inwestorzy mają dostęp do:
- Indeksów giełdowych: Największe światowe indeksy, takie jak S&P 500, DAX, FTSE 100.
- Surowców: Ropa naftowa, złoto, srebro, gaz ziemny.
- Walut: Najpopularniejsze pary walutowe, w tym EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY.
- Kryptowalut: Bitcoin, Ethereum, Litecoin i inne.
Dzięki zaawansowanym platformom tradingowym, takim jak TMS Connect (MT5) i TradingView, jak i mobilnym aplikacjom, inwestorzy mogą handlować w dowolnym miejscu i czasie. Platformy te oferują również narzędzia analityczne, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji inwestycyjnych.