Rozszerzamy ofertę. Nowe CFD na fundusze ETF w aplikacji TMS

07-09-2020 09:57
Za pośrednictwem funduszy ETF można inwestować, np. w sektor technologiczny, w złoto, czy w firmy transportowe. Dom Maklerski TMS Brokers rozszerza więc ofertę i przedstawia nowe możliwości inwestowania w kontrakty na fundusze ETF za pomocą intuicyjnej aplikacji!

Fundusze ETF  (ang. Exchange Traded Fund) to rodzaj funduszu inwestycyjnego, którego głównym celem jest naśladowanie zachowania wyznaczonego indeksu. Zyskały ogromną popularność, gdyż cechują je niskie koszty zarządzania i umożliwiają wygodną dywersyfikację portfela przy użyciu stosunkowo niewielkiego kapitału (porównując z samodzielnym inwestowaniem na rynku akcji). Podmioty zbiorowego inwestowania są pożądaną formą lokowania aktywów. Przemawiają za nimi relatywnie niskie koszty związane z pasywnym zarządzaniem oraz opcja natychmiastowego wyjścia z inwestycji.

Oczekiwania inwestorów oscylują wokół trafnego wyboru spółek wypłacających dywidendy, zabezpieczenia zysków bez stosowania agresywnej spekulacji oraz ochrony powierzonego kapitału. Fundusze ETF to rozwiązanie problemu wyboru spółek, ponieważ dzięki efektowi skali fundusze są w stanie efektywniej zarządzać powierzonymi pieniędzmi. Składa się na to zmniejszenie poziomu ryzyka oraz kosztów procesu inwestycyjnego.

Różnorodność funduszy (akcji, hybrydowe, dłużne, pieniężne, gotówkowe) dała inwestorom indywidualnym możliwość uzyskania ekspozycji swojego portfela na wybrane aktywa i szansę wyboru konkretnego segmentu rynku finansowego o odpowiedniej płynności. W ten sposób każdy inwestor jest w stanie osiągnąć odpowiedni dla siebie poziom zysku i akceptowalnego ryzyka.

CFD oparte o ETF. Jak to działa?

Alternatywą dla funduszy ETF są kontrakty CFD oparte o ETF. Jak to działa? Inwestycje tego rodzaju wykorzystują niewielką dźwignię finansową – oznacza to mniejsze zaangażowanie kapitału.

Inwestowanie w ETF nie wymaga tak dokładnej analizy notowań giełdowych jak ta, którą wykonuje się przed zawarciem transakcji na forex. Jednym zleceniem możesz kupić kontrakt na największe światowe koszyki akcji z najciekawszych rynków: nowej technologii, ochrony zdrowia, surowców czy sektora biotechnologii. Na przykład kontrakt CFD na DIA.ETF, czyli kontrakt odzwierciedlający wyniki najstarszego indeksu giełdowego Dow Industrial, który posiada ekspozycję na 30 akcji amerykańskich spółek przemysłowych wchodzących w skład indeksu Dow Jones Industrial. Innym przykładem może być kontrakt na ETF na największy fundusz inwestujący w fizyczne złoto czy replikujący amerykańskie spółki technologiczne (Apple, Amazon, Facebook). A wszystko z poziomu jednej aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers. Wystarczy, że zarejestrujesz konto demo lub real w aplikacji i wejdziesz zakładkę „Fundusze ETF”. Znajdziesz tam obszerne opisy kontraktów na fundusze i możliwość dodania kontraktu do swojego Marketwatch. Po wybraniu instrumentu, możesz analizować wykres i dokonać transakcji.

 

 

 

Kontrakty CFD na ETF, dzięki zastosowaniu dźwigni finansowej, dają większe możliwości zysku, ale jednocześnie zwiększają ryzyko straty. Gdy nabywasz lub sprzedajesz 1 kontrakt CFD (1 lot) konkretnego ETF oznacza to, że nominalnie kupujesz kontrakt o wartości 100 tytułów uczestnictwa ETF. Platforma daje możliwość zawierania mniejszych pozycji (dziesiętnych oraz setnych części kontraktu). Jedyną opłatą jest spread (różnica między ceną kupna a sprzedażą) oraz swap, czyli koszty przetrzymywania pozycji na drugi dzień. Są to jednak wartości marginalne i podczas tradingu nie wpłyną znacznie na ostateczny wynik transakcji.

Jednocześnie – dzięki zastosowaniu mechanizmu dźwigni – można angażować mniejszy kapitał w inwestycje w CFD na ETF niż w regularne fundusze ETF. Kupując CFD na ETF możesz grać zarówno na wzrosty, jak i na spadki (tylko na niektórych kontraktach na ETF) i w ten sposób możesz wykorzystywać potencjał różnych sektorów z całego świata i dywersyfikować swój portfel inwestycyjny.

Inwestowanie pieniędzy w ETF za pomocą kontraktów CFD

TMS Brokers oferuje dostęp do zagranicznych ETF poprzez kontrakty CFD. ETF, tak jak akcje, są notowane na giełdach papierów wartościowych i podlegają regulacjom unijnym, dlatego traderzy mają pewność bezpieczeństwa transakcji. Inwestycja w ETF danego typu nie oznacza włożenia środków w jedną spółkę, tylko przeznaczenia ich na najważniejszych przedstawicieli całego sektora (w odpowiednich proporcjach). Podstawową różnicą między ETF a CFD jest to, że pierwszy z tych instrumentów jest notowany na giełdzie, natomiast drugi funkcjonuje tylko na rynku pozagiełdowym (OTC).

Inwestowanie aktywne, inwestowanie pasywne

Handel na kontraktach CFD to rodzaj aktywnego inwestowania. To znaczy, że przez użycie dźwigni finansowej „pożyczasz” większą kwotę na daną transakcję. Tym samym zwiększasz potencjalne zyski, ale i straty – więc transakcja staje się bardziej ryzykowna. Z kolei ETF to inwestycja pasywna. Inwestorzy, którzy się na nią decydują, stosują fundusze jako instrument do przechowywania wolnych środków. Ta metoda nazywana bywa też „kup i trzymaj”.

Jeśli interesuje Cię inwestowanie w CFD na ETF-y, ale nie wiesz które wybrać – skorzystaj z ebooka „Branże przyszłości”, w którym znajdziesz 8 ciekawych ETF-ów z branż nowych technologii, ochrony zdrowia i biotechnologii.

 

Pokaż datę publikacji treści: 

Być może zainteresuje Cię również:

2024-11-21 11:18
Rynek indeksów w listopadzie 2024: między euforią a niepewnością
2024-11-20 12:17
Powrót Trumpa: Co wynik wyborów w USA oznacza dla rynków finansowych, walutowych i surowcowych?
2024-11-15 11:29
Zobacz pomysły inwestycyjne na realnym rachunku maklerskim. Zapraszamy na “Live trading”
2024-11-14 16:09
Przegląd rynku złota w listopadzie 2024: wpływ wyborów, popyt banków centralnych i prognozy na przyszłość
2024-10-29 09:41
Jak wybory prezydenckie w USA mogą wpłynąć na pary walutowe?
2024-10-28 15:39
Rynki dzień po głosowaniu. Jak zareaguje Wall Street? Webinar z Piotrem Zającem
2024-10-22 14:18
Przegląd rynku indeksów – październik 2024: kluczowe trendy
2024-10-21 16:30
Co czeka rynki w ostatnim kwartale 2024 roku? Poznaj prognozy OANDA TMS Brokers
2024-10-17 12:10
Żabka debiutuje na giełdzie! Akcje spółki już teraz dostępne w ofercie OANDA TMS Brokers
2024-10-11 12:59
Amerykanie na ostatniej prostej. Zapraszamy na webinar z gościem specjalnym, Marcinem Tuszkiewiczem!

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.