Wyniki I rundy edukacyjnego konkursu inwestycyjnego

20-10-2020 13:55
Wybory w USA i II fala zachorowań były paliwem napędowym rynków podczas pierwszej rundy. Spekulacje zaostrzały doniesienia o kolejnych restrykcjach i możliwym lockdownie. Jak ta sytuacja przełożyła się na strategie inwestycyjne graczy?

Dom Maklerski TMS zorganizował po raz 7. edukacyjny konkurs inwestycyjny. Przez 3 tygodniowe rundy inwestorzy „ścigają się” o najwyższa stopę zwrotu. Czas ten bezpośrednio związany jest z kampanią prezydencką w USA oraz ponownym natarciem wirusa. Skala zachorowań jest zdecydowanie większa.

Z dnia na dzień rynki oczekują pozytywnych wiadomości dotyczących porozumienia w sprawie pomocy fiskalnej w USA. Na większe spadki na Wall Street reaguje za każdym razem Donald Trump. Po każdej czerwonej sesji dochodzi do interwencji „głowy” największej gospodarki świata. Wiemy już, że prezydent jest w stanie osobiście zaangażować się w uzgodnienia pakietu pomocowego.  Z determinacją dąży do przekonania pozostałych senatorów, którzy są przeciwni ugodzie. Sondaże w tym momencie pokazują przewagę Biden'a w wyścigu o fotel prezydenta. Do wyborów zaplanowanych na 3 listopada Trump ma jeszcze sporo pracy do wykonania. Nie wiadomo tylko, czy zdąży. W tym tygodniu dowiemy się czy porozumienie fiskalne dojdzie do skutku. Z drugiej strony optymistyczne wieści z USA mogą zostać zniwelowane przez pesymistyczne doniesienia o rozprzestrzeniającej się pandemii.

 

 

Dolar i złoty w dół

Amerykańskie indeksy wykonały w 1 tygodniu konkursu ruch korekcyjny. Technologiczny NASDAQ spadł do poziomu 3410 pkt. Czy to zatem okazja do kupna?

Na rynku walutowym widać duże wahania polskiego złotego. Nasza waluta nie radzi sobie najlepiej w okresie, kiedy codziennie media ogłaszają rekordy zachorowań w Polsce. Na Stadionie Narodowym ma powstać tymczasowy szpital. To wydarzenie bez precedensu. Zmienność na EUR/PLN oraz USD/PLN powinna być zatem nadal wysoka. Czy za jedno euro trzeba będzie niebawem zapłacić 4,60 – 4,62 pln, podobnie jak to miało miejsce w marcu? Wszystko na to wskazuje, że tak.

Zwycięzca 1 etapu rywalizacji nie wybrał jednak ani rynku walutowego, ani indeksów giełdowych. W 100 proc. zaangażował się w grę na rynku gazu naturalnego, wykonując jedynie 11 transakcji i uzyskując stopę zwrotu na poziomie 222,68 proc. Z dużym prawdopodobieństwem inwestor oczekiwał spadku kursu surowca po tym, jak notowania osiągnęły szczyty z końca września 2020 oraz listopada 2019 roku. Kurs uległ korekcie z 2.93 dolarów do 2.61 USD/MMBtu w trzy dni, po czym dynamicznie odbił do 2.85 USD/MMBtu. Zwycięzca po zamknięciu krótkich pozycji, stwierdził, że tak silna wyprzedaż to okazja do kupna. Długie pozycje w II połowie tygodnia sprawiły, że znalazł się na czele rankingu.

Srebrny medalista również wybrał rynek surowcowy. Oprócz gazu naturalnego wicelider handlował na amerykańskiej ropie WTI. Różnica między pierwszym a drugim miejscem w konkursie była symboliczna i wynosiła niespełna 2 proc.

Na trzecim miejscu uplasował się gracz ze stopą zwrotu ponad 164 proc. W portfelu tego zawodnika można zauważyć mniej popularną parę walutową EUR/NOK czy francuski indeks giełdowy CAC40, skupiający 40 najsilniejszych spółek spośród stu o najwyższej kapitalizacji na giełdzie w Paryżu. Oprócz tego brązowy medalista zaangażowany był w inwestycje w popularny indeks niemiecki DAX. 

Ranking zwycięzców pierwszej rundy 7. edukacyjnego konkursu inwestycyjnego na demo aplikacji TMS Brokers.

Pokaż datę publikacji treści: 

Być może zainteresuje Cię również:

2024-07-19 11:43
Analiza i perspektywy dla rynku złota – lipiec 2024
2024-07-11 14:16
Konkurs OANDA TMS Brokers z okazji finału Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Wytypuj kurs złota i wygraj!
2024-07-10 16:21
Jakie trendy rynkowe będą dominować w drugim półroczu 2024 roku? Poznaj prognozy analityków OANDA TMS Brokers
2024-07-09 10:03
Czy Bitcoin przebije 100 000 USD? Zapraszamy na webinar z gościem specjalnym, Piotrem Zającem!
2024-06-28 15:47
Hossa na soft commodities. Czy scenariusz kakao i soku pomarańczowego jest możliwy na innych towarach? Zapraszamy na webinar
2024-06-26 12:14
Co reelekcja Bidena na prezydenta USA może oznaczać dla rynków finansowych?
2024-06-14 15:57
Złoty na fali aprecjacyjnej. Jakie są perspektywy dla PLN w relacji do głównych walut? Zapraszamy na webinar
2024-06-06 14:11
W jaki sposób Japonia interweniuje na rynku forex?
2024-05-29 11:22
Zobacz pomysły inwestycyjne na realnym rachunku maklerskim. Zapraszamy na “Live trading”
2024-05-08 14:57
Co ponowny wybór Trumpa na prezydenta USA może oznaczać dla rynków finansowych

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.