Zapasy w dół, ceny w górę. Można mówić o hossie produktów rolnych?

16-09-2020 14:19
Sporo mówi się w debacie publicznej o koronawirusowej hossie na giełdach i o tym, że inwestorzy przyzwyczaili się do panujących warunków i wierzą w doniesienia o wprowadzeniu do powszechnego użytku chińskich szczepionek na przełomie listopada i grudnia, które staną się lekiem na całe zło. I choć WHO kolejny raz alarmowała o rekordzie zachorowań (w niedzielę na świecie - w ciągu 24 godzin - przybyło ponad 300 tysięcy chorych) są rynki, które radzą sobie dobrze. Jest to m.in. rynek towarów rolnych, na którym w ostatnich miesiącach panuje wysoka zmienność, a zyskom z inwestycji sprzyja m.in. słaby dolar. Jak sytuacja ma się do notowań najpopularniejszych produktów rolnych?

Cena kawy na giełdzie ICE na początku września była najdroższa od początku roku, a spadki w okresie marzec-czerwiec zostały w 100 procentach odrobione. Jeszcze w połowie czerwca tego roku za funt kawy trzeba było zapłacić ok. 95 centów. Silne wzrosty wywindowały notowania towaru do ponad 130 centów.

Coraz drożej

- Ostatni rajd to po części pokłosie obaw związanych ze zbiorami tego surowca w obydwu Amerykach: Południowej i Środkowej. ICO – czyli Międzynarodowa Organizacja Kawy – zrewidowała swoje wcześniejsze prognozy i obecnie instytucja spodziewa się deficytu na tym rynku w okolicach 486 tys. worków. ICO prognozuje wzrost popytu na surowiec, choć będzie on niewielki (0.3 proc. r/r) to może wspierać notowania kontraktów futures – tłumaczy Łukasz Zembik, ekspert rynków OTC w TMS Brokers.

Z kolei soja w ostatnich kilku miesiącach stała się najdroższa od połowy 2018 roku (983 centy za buszel surowca). - Za dobrą passą notowań tego surowca stoją oczekiwania rynku dotyczące cięcia prognoz produkcji w Stanach Zjednoczonych przez USDA – Departament Rolnictwa w USA. Wszystko przez złą pogodę. Z drugiej strony popyt na surowiec ogromnej gospodarki jaką stanowią Chiny może wzrosnąć w kolejnych miesiącach roku. Państwo Środka odczuwa deficyt pasz, co związane jest z ulewami deszczu i licznymi powodziami – ocenia Zembik.

POBIERZ APLIKACJĘ I HANDLUJ

Spadek produkcji –  wzrost ceny

USDA – Departament Rolnictwa w USA podał w ostatni piątek, że zbiory kukurydzy oraz soi są coraz mniejsze. W efekcie kontrakty futures na te produkty rolne na giełdzie CME mocno podrożały. Raport nie zawiera pocieszających prognoz – według analityków USDA - w nadchodzącym sezonie średni plon w USA zmniejszy się do 51.9 buszli na akr w zestawieniu do oczekiwań USDA z sierpnia tego roku. Wówczas zakładano plon na poziomie 53.3 buszli na akr.

Departament określił też średni plon kukurydzy w Stanach Zjednoczonych na 178,5 buszli na akr. Sierpniowe szacunku USDA były na poziomie 181.8 buszli na akr. Łączna produkcja tej rośliny ma wynieść 14.9 miliarda buszli, co jest gorszym wynikiem od poprzednich estymacji Departamentu (ostatnio na poziomie 15.27 mld).

Zapasy niższe od oczekiwań

Zapasy końcowe obydwu roślin uprawnych będą mniejsze niż poprzednie wskazania Departamentu. W przypadku soi nowe zapasy końcowe w USA oszacowano na poziomie 460 milionów buszli (w sierpniu oczekiwano 610 mln.) zaś kukurydzy wyniosą 2.25 mld buszli – wcześniejsze prognozy wskazywały liczbę 2.28 mld.

Stany Zjednoczone to jednak nie jedyny region, który odnotuje spadki zapasów soi i kukurydzy. Jest to tendencja globalna. Jeszcze miesiąc temu oczekiwano, że światowy poziom zapasów kukurydzy wyniesie 317.4 miliona ton metrycznych. W piątek świat obiegła informacja, że USDA spodziewa się ich w okolicach 306.8 miliona. Z soją jest podobnie. Na koniec roku światowe magazyny mają zawierać mniej towaru o prawie 2 miliony ton metrycznych w porównaniu do sierpniowych szacunków.

Rośnie produkcja i konsumpcja

Ceny roślin uprawnych będą wspierane w najbliższym czasie przez silny popyt eksportowy oraz niekorzystne warunku pogodowe w środkowo-zachodniej części USA oraz niektórych rejonach świata. Według USDA globalne prognozy podaży i popytu na nasiona oleiste na rok 2020/2021 obejmują wyższą produkcję, wyższe zużycie i niższe zapasy końcowe.

- Panująca sytuacja i niepewne prognozy pogody sprzyjają spekulacjom na rynkach towarów rolnych. Można w nie inwestować, np. za pomocą kontraktów CFD na soję, kukurydzę, czy kawę lub za pośrednictwem kontraktów na fundusze ETF, inwestujące w sektor rolniczy, jak np. INVESCO DB AGRICULTURE FUND, czyli fundusz opierający swoje decyzje m.in. na podstawie kształtu krzywej terminowej, tak aby zminimalizować zjawisko contango. Tylko w ostatnim tygodniu wspomniany kontrakt na ETF (DBA.ETF) wzrósł o 0,51% – tłumaczy Zembik i dodaje „można powiedzieć, że towary rolne w ostatnim czasie radzą sobie nad wyraz dobrze. Dopóki będziemy mieli mniejszą niż zakładano podaż surowców, dopóty ceny powinny otrzymywać się na średnioterminowej ścieżce wzrostowej".

 

Pokaż datę publikacji treści: 

Być może zainteresuje Cię również:

2024-07-19 11:43
Analiza i perspektywy dla rynku złota – lipiec 2024
2024-07-11 14:16
Konkurs OANDA TMS Brokers z okazji finału Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Wytypuj kurs złota i wygraj!
2024-07-10 16:21
Jakie trendy rynkowe będą dominować w drugim półroczu 2024 roku? Poznaj prognozy analityków OANDA TMS Brokers
2024-07-09 10:03
Czy Bitcoin przebije 100 000 USD? Zapraszamy na webinar z gościem specjalnym, Piotrem Zającem!
2024-06-28 15:47
Hossa na soft commodities. Czy scenariusz kakao i soku pomarańczowego jest możliwy na innych towarach? Zapraszamy na webinar
2024-06-26 12:14
Co reelekcja Bidena na prezydenta USA może oznaczać dla rynków finansowych?
2024-06-14 15:57
Złoty na fali aprecjacyjnej. Jakie są perspektywy dla PLN w relacji do głównych walut? Zapraszamy na webinar
2024-06-06 14:11
W jaki sposób Japonia interweniuje na rynku forex?
2024-05-29 11:22
Zobacz pomysły inwestycyjne na realnym rachunku maklerskim. Zapraszamy na “Live trading”
2024-05-08 14:57
Co ponowny wybór Trumpa na prezydenta USA może oznaczać dla rynków finansowych

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.