II tydzień konkursu za nami. Tesla - rynkowy game changer

29-10-2019 11:31
Kto wybrał Teslę, ten mógł zwyciężyć w drugim tygodniu konkursu edukacyjnego, organizowanego przez dom maklerski TMS Brokers. II runda rywalizacji odbyła się bowiem w trakcie, gdy amerykańskie spółki rozpoczęły sezon wyników za III kwartał 2019 roku. Swoje sprawozdania publikowały korporacje, m.in. eBay, Microsoft, Procter and Gamble oraz Tesla. Jak zwykle w takim okresie, na rynku akcyjnym było gorąco. W pierwszej rundzie ojcem zmienności na rynku funta szterlinga był premier Wielkiej Brytanii – Boris Johnson. Tym razem spółka Elona Muska grała pierwsze skrzypce.

Tesla – rynkowy game changer

Firma produkująca elektryczne samochody nie mogła zaliczyć do udanych dwóch pierwszych kwartałów tego roku. W związku z tym oczekiwania co do okresu lipiec – wrzesień nie były wygórowane. Spółka zamiast strat wykazała 143 mln. dolarów zysku netto, co zaskoczyło rynek i inwestorów. W notowaniach posesyjnych wartość papierów Tesli wzrosła nawet o 20 proc. W czwartek, na otwarciu parkietu amerykańskiego akcje spółki przekroczyły poziom 300 dolarów, co oznaczało, że cena była najwyżej od kwietnia bieżącego roku. Co dokładnie spowodowało, że kurs wystrzelił? Przede wszystkim koszty operacyjne Tesli spadły o 15 proc., tym samym spółka pokazała, że są one na najniższym poziomie od startu produkcji Modelu 3.

Krzywe kapitału pierwszej trójki II tygodnia konkursu, źródło: TMS

Zwycięzca II tygodnia wybrał właśnie ten walor. W konkursach na rynku OTC, rzadko kiedy uczestnicy wybierają rynek akcyjny. W day trading-u koncentrują się na niemieckim indeksie DAX lub popularnych parach walutowych. W tym wypadku gracz wyróżnił się niesamowitym wyczuciem rynku. Prawdopodobnie znał terminy publikacji raportów kwartalnych spółek. Wykorzystał w sposób modelowy i niemal perfekcyjny dobre dane, które podała spółka. Dosłownie w ostatnim momencie wyprzedził pozostałych graczy. Przewaga, jaką uzyskał nad wiceliderem, to jedynie nieco ponad 3 punkty procentowe. Krzywa kapitału pokazuje, że do piątkowego startu giełdy w USA, lider tracił zdecydowanie do prowadzących, mimo, że jego portfel był na „plusie”. Zwycięzca II etapu oprócz kontraktów CFD na akcje Tesli wybrał popularnego eurodolara, na którym zyskał prawie 6 tys. złotych. Jednak o zwycięstwie zdecydowała koncentracja na amerykańskim rynku akcyjnym. Najlepszy gracz drugiego tygodnia wykonał 16 transakcji i zyskał przy tym 85.39 %. Jego najlepsza jednorazowa transakcja wyniosła niemalże 12 tys. złotych. Uwagę należy zwrócić również na to, że nie zaksięgował on żadnej straty na rachunku.

 

Wykres kontraktu CFD Tesla, źródło: TMS

 

Najlepsze jednorazowe transakcje

II runda pokazuje, że o zwycięstwie nie będzie decydować jednorazowy „strzał”. W drugim tygodniu najlepsze jednorazowe zyski należały nie do pierwszej trójki. Wygenerowali je gracze z dalszych miejsc w rankingu. Na uwagę zasługuje jednak to, że te najlepsze transakcje były wykonane na ropie WTI. Notowania czarnego złota zdecydowanie rosły 23 października po godz. 16:30, kiedy rynek obiegła informacja o tygodniowej zmianie zapasów. Liczby pokazały zdecydowany spadek. Odczyt na poziomie -1.7 mln baryłek zdecydowanie rozminął się z rynkowymi oczekiwaniami na poziomie +1.7 mln. Również zapasy benzyny oraz destylatów pokazały zdecydowanie gorsze odczyty.

 

Wykres kontraktu CFD Ropa WTI, źródło: TMS

Brązowy medalista – surowcowy specjalista

Pozostała dwójka, która „wskoczyła” na tygodniowe „pudło” to gracze, których stopy zwrotu uplasowały się na poziomie odpowiednio 82.17% oraz 73.58%. Wicelider skoncentrował się jedynie na rynku czarnego złota, wykonując przy tym zaledwie 26 transakcji. Jednorazowy zysk był w jego wypadku godny uwagi. 19 655 zł robi wrażenie. 

Brązowy medalista II rundy grał na wielu rynkach. W jego portfelu znalazła się popularna ropa WTI oraz Brent. Swoich sił próbował również na kontraktach CFD na wieprzowinę, kawę, złoto oraz benzynę czy olej opałowy. Prawie w ogóle nie wybierał rynku walutowego, poza jedyną transakcją na USD/PLN. Widać, typowy specjalista towarowo-surowcowy. W jego portfelu znalazło się 58 transakcji. Nie miał też spektakularnych, jednorazowych zysków. Widać konsekwencję i konkretny plan działania.

 

 

 

 

Pokaż datę publikacji treści: 

Być może zainteresuje Cię również:

2024-11-21 11:18
Rynek indeksów w listopadzie 2024: między euforią a niepewnością
2024-11-20 12:17
Powrót Trumpa: Co wynik wyborów w USA oznacza dla rynków finansowych, walutowych i surowcowych?
2024-11-15 11:29
Zobacz pomysły inwestycyjne na realnym rachunku maklerskim. Zapraszamy na “Live trading”
2024-11-14 16:09
Przegląd rynku złota w listopadzie 2024: wpływ wyborów, popyt banków centralnych i prognozy na przyszłość
2024-10-29 09:41
Jak wybory prezydenckie w USA mogą wpłynąć na pary walutowe?
2024-10-28 15:39
Rynki dzień po głosowaniu. Jak zareaguje Wall Street? Webinar z Piotrem Zającem
2024-10-22 14:18
Przegląd rynku indeksów – październik 2024: kluczowe trendy
2024-10-21 16:30
Co czeka rynki w ostatnim kwartale 2024 roku? Poznaj prognozy OANDA TMS Brokers
2024-10-17 12:10
Żabka debiutuje na giełdzie! Akcje spółki już teraz dostępne w ofercie OANDA TMS Brokers
2024-10-11 12:59
Amerykanie na ostatniej prostej. Zapraszamy na webinar z gościem specjalnym, Marcinem Tuszkiewiczem!

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.