Nagroda Nobla z ekonomii trafia do trójki badaczy. Za badania przeciwko biedzie
Ekonomistów wyróżniono za badania dotyczące globalnego ubóstwa z wykorzystaniem eksperymentów terenowych. Zaproponowali, by rozbić problem na czynniki składowe - tj. metody edukacji, system opieki zdrowotnej, rolnictwo i dostępność kredytów. Pokazali, gdzie marnotrawione są pieniądze przeznaczone na edukację i co należy zrobić, by jak najefektywniej je wykorzystać. Odpowiedzieli m.in. na pytania: w jaki sposób zorganizować naukę najmłodszych, jaki jest efekt dawania dzieciom książek oraz jak ograniczyć nieobecność nauczycieli.
Analiza krok po kroku
– Nasze podejście polega na rozpakowywaniu problemów jeden po drugim i analizowaniu ich tak naukowo, jak to tylko możliwe – powiedziała Esther Duflo, cytowana przez "Guardiana". W rozmowie telefonicznej z Komitetem Noblowskim Duflo dodała też, że "ludzi ubogich często się karykaturalizuje. Nawet badacze nie próbują zrozumieć, czemu są ubodzy. Zakłada się na przykład, że są leniwi. My staraliśmy się problem ubóstwa zrozumieć, przeanalizować go krok po kroku. Tak rozwinęliśmy eksperymentalne metody badań”.
47-letnia Duflo jest też najmłodszą laureatką tzw. Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Prywatnie jest żoną innego z tegorocznych laureatów – Abhijita Banerjee.
- Badania prowadzone przez tegorocznych laureatów zdecydowanie zwiększyły naszą zdolność do walki z ubóstwem na świecie. W ciągu zaledwie dwóch dekad ich nowe, oparte na eksperymentach podejście przekształciło ekonomię rozwoju, która dziś jest kwitnącą dziedziną badań” – napisał w uzasadnieniu Komitet Noblowski.
Esther Duflo i Abhijit Banerjee pracują na prestiżowej uczelni MIT, a Michael Kremer to wykładowca Harvardu.