Złoto zaliczyło korektę. Czy to znaczy, że nie warto w nie inwestować?

13-09-2019 12:33
W wakacje złoto błyszczało najjaśniej od 6 lat, ale początek września przyniósł największe od wiosny przeceny na tym metalu. Mimo tego notowania utrzymują się na poziomie ponad 6000 złotych za uncję, a eksperci nie widzą na horyzoncie końca hossy na tym rynku. Wiadomo, że złoto to dobra dywersyfikacja portfela inwestycyjnego, ochrona przed deprecjacją dolara oraz zwrot z inwestycji na przestrzeni lat. Jednak pytanie brzmi: czy warto inwestować w złoto, gdy jest w korekcie?

Pierwsza połowa września upłynęła pod znakiem zniżek, a koniec tygodnia zapisał się dołkiem, więc pojawia się pytanie: jaka jest przyszłość inwestycji w złoto? Skąd taki spadek, skoro geopolityczna zawierucha trwa nadal? Najpierw był konflikt na linii USA-Iran, potem wojna handlowa między USA i Chinami, a jednak to informacje o wznowieniu rozmów na linii USA-Chiny oraz o publikacji danych na temat rynku pracy i sektora usługowego USA okazały się impulsem do spadków cen złota.

Przez spokojny czas wakacji inwestorzy zdążyli nabrać apetytu na ryzyko, co przyczyniło się do odbicia w górę notowań USD, a tym samym spadku cen złota. Analitycy oceniają jednak, że ceny kruszcu będą nadal wysokie, bo świat boi się recesji, a banki centralne obniżają stopy procentowe. Co więcej – różne kraje (w tym Polska) zwiększają swoje rezerwy, kupując złoto.

Warto inwestować w złoto?

– W miesiącach letnich metale szlachetne mocno drożały na fali wzrostu awersji do ryzyka oraz, przede wszystkim, spadku dochodowości obligacji skarbowych USA – wyjaśnia Bartosz Sawicki, Kierownik Departamentu Analiz TMS Brokers. Obecnie panują dobre nastroje na rynkach, więc pytanie czy nadal warto inwestować w złoto? – Optymizm pewnie nie utrzyma się za długo. Warto więc inwestować w złoto, gdy jest w korekcie – ocenia Bartosz Sawicki z TMS Brokers.

W ujęciu historycznym ceny złota rosły w trudnych warunkach rynkowych. Z perspektywy lat złoto faktycznie stanowi dobre zabezpieczenie przez utratą wartości realnej dolara, ponieważ zachowuje siłę nabywczą. Podaży tego surowca nie można zwiększyć, co w przypadku walut papierowych jest możliwe. Należy też wziąć pod uwagę koszty wydobycia złota, które są wysokie (koszt energii i płac). To wpływa na mniejsze wydobycie oraz wyższą wycenę.

Stronę popytową stymulują sektor przemysłowy, bogacące się państwa azjatyckie oraz sektor funduszy ETF. Wycena złota jest wspierana przez stały dodruk pieniądza i luzowanie ilościowe prowadzone przez wiele banków centralnych.

To, ile kosztuje złoto zależy od zawirowań gospodarczych, ale w przeciwieństwie do innych inwestycji – jego cena rzadko spada drastycznie. Cenę złota podaje się w dolarze amerykańskim, dlatego dla polskiego inwestora kluczową rolę odgrywa obecny kurs USD/PLN. Notowania złota można na bieżąco śledzić przy użyciu różnych narzędzi, takich jak np. aplikacja mobilna TMS Brokers. Za jej pomocą można w szybki sposób sprawdzić, jak jest wyceniany królewski metal, a także ocenić obecną sytuację na wykresie.

Rynek złota

W czasach ekspansji kryptowalut takich jak bitcoin wydawało się, że złoto i fizyczne pieniądze „stracą na wadze”, tymczasem okazało się, że złoto to nadal bogactwo i namacalna wartość. Co więcej - metal szlachetny jest aktywem nisko skorelowanym z innymi aktywami. Dlatego wielu inwestorów wykorzystuje złoto jako instrument dywersyfikacyjny. Ten brak korelacji (głównie z rynkiem akcyjnym) wynika z faktu, że na rynek złota działa wiele czynników. Można wymienić kilka źródeł podaży i popytu, a część z nich jest unikatowa dla tego sektora (koszty wydobycia, polityka banków centralnych, indyjski sezon weselny).

Korzyści z inwestycji w złoto możemy się spodziewać nie tylko, kiedy na rynku panuje nerwowość i panika. Pamiętajmy, że cena złota  pnie się w górę i średnio rocznie jest wyżej o 10 proc. od 1971 roku, od upadku systemu z Bretton Woods. Od ostatnich 10 lat średnioroczne stopy zwrotu z tego aktywa są mniejsze od tych z rynku akcyjnego, ale wyższe od wyników jakie potencjalnie dawał rynek obligacji amerykańskich czy rynki towarowe. Jeśli przeanalizujemy ostatnie 20 lat okazuje się, że królewski metal dał zarobić więcej niż rynek papierów udziałowych USA oraz akcje krajów wchodzących w skład indeksu EAFE.

Złoto jest globalną walutą, a jego notowania są odnośnikiem dla wielu inwestorów. W sytuacji niepewności na rynku, wielu z nich szybko zmierza do „bezpiecznej przystani”, gdyż zasadniczo niskie korelacje tego - wyjątkowo trwałego i tysiącleciami docenianego metalu – postrzegane są jako mniejsze ryzyko. 

Rynek złota stanowił (przez większość czasu w ostatnich 15 tygodniach) arenę dla szalejących byków. Cena kruszcu wybiła się górą z wieloletniej konsolidacji i wyszła na 6-letnie maksima, teraz przyszła pora na korektę. To nie oznacza jednak, że nie warto w nie inwestować. Bowiem fizyczne złoto, czyli m.in. sztabki i monety, są doskonałą formą zabezpieczenia kapitału zarówno przed inflacją, jak i ryzykiem związanym z kryzysami gospodarczymi.

Jak inwestować w złoto?

W Polsce złoto inwestycyjne zwolnione jest z podatku VAT oraz podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. Złoto, w przeciwieństwie do innych inwestycji, raczej nie traci swojego blasku.

Obecnie na rynku istnieje kilka form pośrednich inwestycji w metale szlachetne. Jedną z nich jest lokowanie kapitału w papiery wartościowe spółek trudniących się wydobyciem surowca. Jednak kurs akcji nie zawsze jest silnie skorelowany z wyceną metalu na rynku, dlatego na popularności zyskują coraz częściej instrumenty oparte o cenę rynkową złota tj.: kontrakty futures, kontrakty CFD, fundusze ETF.

Pokaż datę publikacji treści: 

Być może zainteresuje Cię również:

2024-10-29 09:41
Jak wybory prezydenckie w USA mogą wpłynąć na pary walutowe?
2024-10-28 15:39
Rynki dzień po głosowaniu. Jak zareaguje Wall Street? Webinar z Piotrem Zającem
2024-10-22 14:18
Przegląd rynku indeksów – październik 2024: kluczowe trendy
2024-10-21 16:30
Co czeka rynki w ostatnim kwartale 2024 roku? Poznaj prognozy OANDA TMS Brokers
2024-10-17 12:10
Żabka debiutuje na giełdzie! Akcje spółki już teraz dostępne w ofercie OANDA TMS Brokers
2024-10-11 12:59
Amerykanie na ostatniej prostej. Zapraszamy na webinar z gościem specjalnym, Marcinem Tuszkiewiczem!
2024-10-10 12:23
Rynek złota w październiku 2024: rekordowe ceny i kluczowe czynniki
2024-10-04 16:08
Wybory prezydenckie w USA 2024: kluczowe wyzwania i programy kandydatów
2024-09-26 10:57
Ruchy na rynku i spostrzeżenia gospodarcze: analiza indeksów giełdowych wrzesień - 2024 r.
2024-09-25 09:12
Czy Bitcoin przebije 100 000 dolarów? Analiza rynku, technologii i regulacji kryptowalut

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.