6 kroków do skutecznej strategii zarządzania ryzykiem
Ryzyko walutowe wynika z niemożności stuprocentowego przewidzenia zmian kursów walut, zarówno w aspekcie ich kierunku, jak i skali. Dynamiczne zmiany kursów mogą w konsekwencji powodować poważne zmniejszenie zysków, generowanych przez przedsiębiorstwo przeprowadzające transakcje w więcej niż jednej walucie. Z tego powodu doświadczeni managerowie zarządzający firmami, coraz częściej podejmują decyzję, by powierzyć zarządzanie ryzykiem walutowym doświadczonym specjalistom.
Skuteczne zarządzanie ryzykiem walutowym wiąże się ze specjalistyczną wiedzą, długoletnim doświadczeniem i trzymaniem się przyjętych standardów. W ponad dwudziestoletniej historii TMS Brokers doradzał kilkuset polskim firmom, zarówno przedsiębiorstwom rodzinnym, jak i największym spółkom notowanym na GPW. Nasze unikalne doświadczenie pozwoliło opracować skuteczny i wielokrotnie zweryfikowany proces zarządzania ryzykiem.
Krok 1: identyfikujemy źródła ryzyka
To proces złożony i wieloaspektowy. Polega on na oszacowaniu możliwych źródeł ryzyka i ich znaczenia dla firmy w aspekcie ryzyka ekonomicznego, transakcyjnego i przeliczeniowego. Pamiętamy przy tym, że każda firma funkcjonuje w nieco innych realiach, dlatego stawiamy na indywidualne podejście. Jest dla nas szczególnie ważne, by już na tym etapie sklasyfikować ryzyko w postaci określonych wartości.
Krok 2: określamy pozycję walutową
Na tym etapie oceniamy przewidywany poziom ryzyka walutowego dla danego przedsiębiorstwa i na tej podstawie oceniamy, jak duży poziom zabezpieczenia będzie konieczny.
Krok 3: mierzymy poziom ryzyka
Kolejny etap to określenie wartości ekspozycji, która nie została zabezpieczona, przy wykorzystaniu klasycznych technik takich jak: odchylenie standardowe, średnie odchylenie, analiza scenariuszowa, czy Value at Risk (VaR). Wszytskie te zabiegi mają na celu ocenienie jak wrażliwa na przetasowania na rynku walutowym może być Twoja firma i jej rentowność.
Krok 4: opracowanie strategii zarządzania ryzykiem
Na tym etapie opracowujemy optymalną dla naszego klienta strategię zarządzania ryzykiem. Uwzględnia ona specyfikę branży i unikalną charakterystykę przepływów poszczególnych firm. Kluczowe apsekty, które mają wpływ na stosowane rozwiązania to także m.in.:
- liczba i charakter walut, na które firma ma ekspozycję,
- stopień prawdopodobieństwa określenia przyszłych przychodów i kosztów,
- wielkość i liczba kontraktów handlowych,
- polityka wyznaczania cen,
- praktyki stosowane w branży,
- liczba i doświadczenie osób odpowiedzialnych za zarządzanie ryzykiem
Krok 5: kontrola zarządzania ryzykiem
Nasza praca tak naprawdę dopiero się zaczyna, gdyż skuteczne zarządzanie ryzykiem finansowym polega przede wszystkim na ciągłym szacowaniu jego poziomu i monitorowaniu jak zmieniające się wyceny walut i instrumentów finansowych oddziałują na wyniki i sytuację płynnościową przedsiębiorstwa.
Krok 6: ocena i weryfikakacja skuteczności stosowanej strategii
Wychodzimy z założenia, że każdy mechanizm da się ulepszyć, dlatego wypracowane schematy poddajmy cyklicznej ewaluacji, by jeszcze bardziej podwyższać ich skuteczność. Strategia zarządzania ryzykiem powinna być weryfikowana i dostosowywana okresowo, ale nie tylko. Wymagać tego mogą zmiany zachodzące zarówno w samym przedsiębiorstwie, np. w wyniku wejścia na nowe rynki, pozyskania nowych kontrahentów). ale też na rynkach finansowych (krystalizowanie się nowych trendów, reżim zmienności, zmiany relatywnego kosztu zastosowania poszczególnych instrumentów.