Rola domu maklerskiego na współczesnym rynku inwestycyjnym

10-07-2019 09:40
W czasach szybkiego dostępu do danych, błyskawicznie zmieniająca się rzeczywistość finansowa może wpłynąć na wyniki inwestycji nawet w ułamkach sekund. W tych realiach, dom maklerski ma za zadanie nie tylko dostarczać intuicyjne produkty inwestycyjne, ale także edukować oraz zapewniać nowoczesną infrastrukturę w bezpiecznym, regulowanym środowisku.

Dawniej podstawowym zadaniem domu maklerskiego było przyjmowanie i wykonywanie zleceń kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych. Choć to wciąż jeden z elementów prowadzenia działalności brokerskiej, dzisiejsi inwestorzy oczekują od domów maklerskich znacznie więcej. Dzieje się tak, ponieważ w dużej mierze dziś sami zarządzają swoimi rachunkami. Mimo że, co do zasady, domy maklerskie wciąż wspierają klientów w realizacjach transakcji, dzisiaj ich podstawową rolą przestało być telefoniczne odbieranie zleceń. Kluczowe jest natomiast dostarczenie odpowiednich narzędzi i wsparcia dla inwestorów, którzy sami realizują zaplanowane transakcje online.

 

Zapewnienie bezpieczeństwa

 

Samodzielność inwestorów jest dla nich samych dużą wygodą, która wiąże się jednak również z ryzykiem. Nie tylko transakcyjnym, ale także prawnym, np. w przypadku współpracy z instytucją zarejestrowaną w innym porządku prawnym. Otwarty rynek i brak granic wirtualnego świata umożliwiają tego typu inwestycje, jednak wielu inwestorów nie ma świadomości, że w przypadku jakichkolwiek roszczeń, mogą mieć problem z odzyskaniem zainwestowanego kapitału.

 

Jak zatem ograniczyć to ryzyko? Właśnie tutaj z pomocą przychodzi dom maklerski, którego dobry wybór może zapewnić inwestorowi bezpieczeństwo. Postawienie na regulowanego brokera, który jest nadzorowany przez lokalne instytucje, takie jak np. Komisja Nadzoru Finansowego, daje pewność bezpiecznego przepływu środków finansowych.

 

Dodatkowo, warto również zwrócić uwagę aby oferta produktowa była przejrzysta i obejmowała ochronę przed ujemnym saldem. To kolejny element, który wpływa na poczucie bezpieczeństwa inwestora. Broker powinien bowiem nie tylko chronić, ale transparentnie komunikować się z klientem, zapewniając mu jak najprostsze zasady rozliczeń.

 

Nowoczesne narzędzia

 

Realizacja wszystkich tych założeń nie byłaby jednak możliwa, gdyby brokerzy nie podążali za rozwojem technologicznym. Nieustanne ulepszanie platform transakcyjnych to kolejne z zadań nowoczesnego domu maklerskiego. Kluczowe w tym przypadku jest zaoferowanie klientom jak najszerszego wachlarza możliwości, tak aby mogli dopasować je do swoich potrzeb.

 

Właśnie dlatego broker powinien nie tylko komunikować się z inwestorami za pomocą szybkich, prostych i nowoczesnych kanałów, jak np. Facebook Messenger, ale również umożliwiać im inwestowanie w najdogodniejszej dla nich formie. Może to robić, np. udostępniając narzędzia zewnętrzne, ale także tworząc własne rozwiązania. Te ostatnie są szczególnie cenne, ponieważ powstają w wyniku rozmów z inwestorami i dzięki temu precyzyjnie odpowiadają ich oczekiwaniom.

 

Rolą domu maklerskiego jest właśnie wsłuchanie się w głos klientów. Okazało się to kluczową kwestią, m.in. w procesie tworzenia aplikacji mobilnej TMS Brokers. Po zebraniu wszystkich komentarzy na temat tego, czego brakuje inwestorom w oferowanych platformach, okazało się, że to, na co przede wszystkim stawiają, to dostęp do globalnych rynków i instrumentów z całego świata, połączony z szybką obsługą i wskaźnikami, które ułatwią im podejmowanie decyzji. W ten sposób powstała intuicyjna aplikacja, łącząca funkcje platformy transakcyjnej z unikatowymi wskaźnikami oraz serwisu z najnowszymi danymi makroekonomicznymi. Jej rozwój nie byłby jednak możliwy, gdyby nie dokładne i systematyczne badanie zmieniających się potrzeb inwestorów.

 

Wiedza i doświadczenie

 

Ostatnią z wymienianych ról domu maklerskiego jest wciąż ważna rola doradcy i edukatora. Wsparcie maklera z wieloletnim stażem jest nieocenioną pomocą, nawet dla inwestorów z doświadczeniem. Opieka dedykowanej osoby pozwala na wsparcie nie tylko w doborze odpowiednich instrumentów, ale także w szczegółowej analizie rynku. Aby fachowo spełniać rolę doradcy ważne aby analitycy w domu maklerskim nieustannie dostarczali inwestorom bieżących komentarzy, np. za pośrednictwem aplikacji. Dzięki temu ich prognozy mogą pomagać klientom w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

 

Dbając o edukację, domy maklerskie oferują także darmowe cykle szkoleń online, które pozwalają poszerzać wiedzę na temat rynków. Szczególnie ważne jest dopasowanie do mobilnego inwestora, tak aby miał możliwość obejrzenia webinaru w wybranym przez siebie terminie. Wsparciem w realizacji misji edukacyjnej mogą być także e-booki i poradniki, udostępniane klientom. Podążając za trendem na rynku, gdzie użytkownik sam odnajduje informacje, które go interesują, niezwykle istotna jest także dobra baza wiedzy, pokrywająca najczęściej pojawiające się zapytania. Dzięki temu dostęp do materiałów przygotowanych przez ekspertów jest rzeczywiście w zasięgu ręki.

 

Dzisiejsze zadania domów maklerskich są wieloaspektowe i mają za zadanie wspierać inwestorów na każdym etapie ich decyzji. Kluczowe jest aby zawsze to klient stał w centrum uwagi i mógł w szybki, bezpieczny i łatwy sposób pozyskać informacje, które pomogą mu w jak najlepszym zarządzaniu własnym kapitałem.

 

Autor: Piotr Kardasz – Product Manager w TMS Brokers

Pokaż datę publikacji treści: 

Być może zainteresuje Cię również:

2024-11-21 11:18
Rynek indeksów w listopadzie 2024: między euforią a niepewnością
2024-11-20 12:17
Powrót Trumpa: Co wynik wyborów w USA oznacza dla rynków finansowych, walutowych i surowcowych?
2024-11-15 11:29
Zobacz pomysły inwestycyjne na realnym rachunku maklerskim. Zapraszamy na “Live trading”
2024-11-14 16:09
Przegląd rynku złota w listopadzie 2024: wpływ wyborów, popyt banków centralnych i prognozy na przyszłość
2024-10-29 09:41
Jak wybory prezydenckie w USA mogą wpłynąć na pary walutowe?
2024-10-28 15:39
Rynki dzień po głosowaniu. Jak zareaguje Wall Street? Webinar z Piotrem Zającem
2024-10-22 14:18
Przegląd rynku indeksów – październik 2024: kluczowe trendy
2024-10-21 16:30
Co czeka rynki w ostatnim kwartale 2024 roku? Poznaj prognozy OANDA TMS Brokers
2024-10-17 12:10
Żabka debiutuje na giełdzie! Akcje spółki już teraz dostępne w ofercie OANDA TMS Brokers
2024-10-11 12:59
Amerykanie na ostatniej prostej. Zapraszamy na webinar z gościem specjalnym, Marcinem Tuszkiewiczem!

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.