Inwestuj w surowce

Inwestuj w surowce

Inwestowanie w towary i surowce
– na co zwrócić uwagę?

Rynek surowcowo-towarowy umożliwia osiąganie wysokich zysków, dlatego wciąż rośnie liczba inwestorów, którzy są zainteresowani lokowaniem kapitału właśnie w surowce. Ropa, surowce przemysłowe, rolne, metale szlachetne – jeśli decydujesz się na inwestowanie w towary, mnogość instrumentów pozwoli Ci na dywersyfikację portfela inwestycyjnego.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest rynek surowców i towarów,
  • co wpływa na cenę surowców,
  • co wpływa na cenę towarów,
  • Jak inwestować w surowce,
  • Jak sprawdzić notowania surowców.

Czym jest rynek surowców i towarów?

Rynek surowców i towarów obejmuje szeroki wachlarz instrumentów: metale, surowce energetyczne, płody rolne, pszenicę, kukurydzę, kakao, cukier, soki, bawełnę i wiele innych. Każdy z nich ma swoją specyfikę i jest dostępny w różnych godzinach, w zależności od giełdy, na której jest notowany. Giełda towarowa to przestrzeń handlowa, której członkowie handlują określonymi towarami masowymi.

Notowania surowców i towarów dzieli się na trzy główne grupy:
surowce energetyczne:
np. ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel
surowce przemysłowe:
np. miedź, cynk, cyna, ołów, ruda żelaza, nikiel, aluminium, magnez
towary rolne:
np. kukurydza, soja, pszenica, ryż, cukier, kawa, kakao, sok pomarańczowy, bawełna

Towary to niezwykle ciekawy rynek, który z jednej strony jest idealnym sposobem na zdywersyfikowanie portfela inwestycyjnego, z drugiej – charakteryzuje się dużą zmiennością (np. z powodu suszy, klęsk żywiołowych) dającą wiele okazji do zysków.

Myślałeś kiedyś, że będziesz mógł zarabiać na pszenicy, kakao, cukrze, soku pomarańczowym, bawełnie czy innych produktach, które na co dzień widzisz w sklepach? Inwestowanie w towary Ci to umożliwia.

Cena surowców – co ma na nią wpływ?

  • Popyt a podaż
    Rozwój cywilizacji wymusza coraz większy popyt na surowce, gdy tymczasem rzadko idzie za tym wzrost podaży. Należy pamiętać, że czynnik popyt-podaż jest głównym elementem warunkującym cenę surowców. Warto rozpatrywać go nie tylko na rynku krajowym, ale przede wszystkim – globalnym. Ma on wpływ na ceny surowców. Złoto będzie np. zmieniało swoją cenę w zależności od siły dolara, ale i sytuacji na rynku akcji.
  • Czynniki geopolityczne
    Na poziom wydobycia danego surowca duży wpływ mają konflikty, zarówno międzynarodowe, jak i wewnętrzne (np. między pracownikami a zarządami kopalń). Surowce są często wykorzystywane jako karta przetargowa w międzynarodowych rozgrywkach politycznych.
  • Kursy walut
    Walutą rozliczeniową, np. rynku ropy naftowej jest dolar amerykański. Zatem spadek bądź wzrost dolara względem innych walut ma bezpośredni wpływ na cenę czarnego złota.
  • Zapasy surowca
    Dysproporcje pomiędzy zapotrzebowaniem a produkcją surowców są wyrównywane zapasami. Im zapasów jest więcej, tym większa presja na spadki cen danego surowca. W przypadku ropy naftowej kontrolę na rynku sprawuje OPEC – Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową.

Cena towarów – co ma na nią wpływ?

  • Popyt a podaż
    Popyt na towary zmienia się co roku. Jeśli decydujesz się na inwestowanie w towary, pamiętaj (podobnie jak w przypadku surowców), że czynnik popyt-podaż należy rozpatrywać głównie na rynkach globalnych, nie tylko krajowym.
  • Restrykcje eksportowe
    Nierzadko efektem konfliktów między państwami są blokady dostaw czy embargo na poszczególne produkty. W zależności od sytuacji gospodarczej, powoduje to spadek lub wzrost cen surowców.
  • Pogoda
    Znaczący wpływ na większość towarów ma pogoda, a dokładniej nieprzewidziane sytuacje pogodowe, takie jak susze, powodzie, huragany, itp. Po gwałtownych zmianach w pogodzie ceny mogą bardzo szybko rosnąć.
  • Stan zapasów
    Tu również, podobnie jak w przypadku cen towarów, wpływ mają dysproporcje pomiędzy zapotrzebowaniem a produkcją towarów. Im wyższe są zapasy, tym stabilniejsza cena danego towaru.

Inwestowanie w towary i surowce – ja to robić?

W trakcie inwestowania nie można całkowicie wyeliminować ryzyka utraty środków finansowych. Istnieją jednak pewne metody, które skutecznie je ograniczają. Wiele atrakcyjnych okazji finansowych zapewnia dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Za jej pomocą zwiększa się poziom bezpieczeństwa kapitału. Dywersyfikację portfela inwestycyjnego można określić jako podział portfela na kilka rodzajów inwestycji, na przykład w różne surowce przemysłowe, takie jak miedź, nikiel, cynk. Nie bez przyczyny wielu inwestorów decyduje się także na inwestowanie w metale szlachetne. Złoto nosi miano „bezpiecznej przystani”, ponieważ wybierają je inwestorzy zaniepokojeni zniżkami na rynkach akcji. Duża zmienność na rynkach akcji jest bowiem dobrym środowiskiem dla defensywnych aktywów i walut. Surowce i towary są dostępne na rachunku maklerskim TMS Brokers w formie kontraktów CFD, co zwalnia Cię z fizycznej konieczności nabywania poszczególnych produktów, którymi obracasz. W ramach CFD dostępna jest dźwignia finansowa i krótka sprzedaż.

Surowce notowania – jak sprawdzić?

Notowania surowców można śledzić na bieżąco w sposób ciągły, przez 24 godziny na dobę. Zmiany kursów surowców najlepiej obserwować na wykresach. Poza inwestorami finansowymi w obrocie surowcami uczestniczą inną podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Dążą one do zawarcia transakcji, w której towar stanowi przedmiot wymiany. Poprzez kupno instrumentu finansowego zabezpieczają się (hedging) przed niekorzystną zmianą ceny danego towaru. Notowania surowców i ich wzrost oraz zmienności są uzależnione od wysokiej aktywności spekulantów, która podnosi płynność danego rynku. Z tego względu rynek i notowania surowców odgrywają szczególną rolę. Poprzez kontrakty CFD jest bowiem możliwe zastosowanie takich elementów jak dźwignia finansowa i krótka sprzedaż. W gospodarce żaden rynek nie funkcjonuje w oderwaniu od innych rynków, nie inaczej jest w przypadku rynku surowców i towarów. Decydując się na inwestowanie w towary, analiza nie byłaby pełna bez przyjrzenia się kursom niektórych walut. Czynników kształtujących aktualne notowanie cen surowców jest jednak tak wiele, że stanowią one doskonałe narzędzie dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.

Inwestuj w surowce mobilnie - przetestuj aplikację TMS Brokers!

Załóż konto demo i w swoim telefonie inwestuj wirtualne
50 000 złotych w kontrakty na surowce.
Poczuj prawdziwe emocje bez ryzyka!

 
przetestuj aplikację »

Dowiedz się więcej o rynku ropy!

Jeśli jesteś zainteresowany inwestycjami w ropę, sprawdź więcej w naszym darmowym e-booku. Pobierz go już teraz!

pobierz e-book »


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.