Opieraj się na historycznych wzrostach i spadkach
Analiza techniczna to jedno z dwóch podstawowych narzędzi służących do oceny sytuacji rynkowej oraz podejmowania decyzji inwestycyjnych. Polega na badaniu zachowań rynku za pomocą wykresów, co pomaga przewidywać kierunki przyszłych zmian cen na podstawie ich historycznych poziomów.
Założenia analizy technicznej
Założenie, iż to rynek kształtuje cenę, w której odzwierciedlone są czynniki makroekonomiczne, fundamentalne oraz psychologiczne. Stąd należy badać wykresy i wskaźniki AT, aby skutecznie prognozować, w którą stronę rynek podąży.
Jest to typ instrumentów finansowych, który odzwierciedla cenę instrumentu bazowego, np. akcji czy wysokości stopy procentowej. Umożliwia to wykorzystanie ruchów cen instrumentów bazowych bez konieczności ich fizycznego posiadania. Najpopularniejszym instrumentem pochodnym są kontrakty CFD.
Ceny znajdują się w określonych trendach (kierunkach zmian cen rynkowych); ustanowiona na rynku rozpoznawalna formacja będzie więc kontynuowana aż do jej odwrócenia lub ustanowienia nowej.
Historia kołem się toczy, zatem zmiany cen nie są przypadkowe a występują w powtarzających się sekwencjach. Innymi słowy – historyczne formacje cenowe (ruchy cen na rynku) mogą wystąpić w przyszłości.
Śledź rynki na bieżąco
Trafne decyzje inwestycyjne w dużej mierze zależą od regularnego śledzenia rynków. Z myślą o inwestorach udostępniamy platformę TMS NonStop, która zbiera wszystkie potrzebne dane z rynków finansowych w oparciu o niezależne źródła informacji. Dostępne dane wzbogacane są fachowymi analizami i informacjami przekazywanymi przez maklerów TMS Brokers.
Poznaj TMS NonStop
Elementy analizy technicznej
Analiza wykresów to metoda badania zachowań rynku na podstawie wykresów cenowych. Dzięki temu można określić trend, poziom wsparcia i oporu, które wpływają na przyszłe kursy.
Zidentyfikowanie charakterystycznych zmian kursów, które mogą determinować przyszłe zmiany cen. Wiarygodnymi formacjami są: głowa z ramionami, podwójny szczyt, podwójne dno, flaga i chorągiewka, trójkąt zwyżkujący i zniżkujący, odwrócona głowa z ramionami oraz trójkąty symetryczne.
Używane są do zidentyfikowania tendencji w zmianach cen. Do wskaźników trendu zaliczamy np. MACD oraz średnie kroczące.
Stosuje się je do określania aktualnej siły lub słabości panującego na rynku trendu, mówią o momentach zwrotnych, pokazują czy rynek jest wykupiony, czy wyprzedany. Przykładami oscylatorów są RSI i oscylator stochastyczny.
Dodatkowe wskaźniki w analizie technicznej
Obserwacja tendencji zmiany cen (wzrostu, spadku) w określonym czasie.
Zmierzenie wielkości zmian cen w danym okresie. Podstawowym wskaźnikiem jest Momentum.
Mierzenie siły względnej rynku. Stan wykupienia i wyprzedania – ocena siły ruchów wzrostowych w stosunku do spadkowych.
Mierzenie zakresu dziennych wahań cen w danym okresie czasu. Główny wskaźnik – ATR.
Ustalenie, kiedy ruch kursu zgodny/przeciwny do trendu rozpocznie się lub zakończy. Poziomy te wyznaczają poprzednie maksima/minima podczas zwyżki/zniżki cen.